Ce mai citim?

kingofbeasts

Rod Builder
După o pauza de lectura de circa 5 ani , brusc și dintr-o data se pare ca m-a prins din dorul de carte. Întâmplarea face ca un subiect anume legat de munții nostrii sa fi tot revenit in atenția mea pe diverse cai de comunicare astfel ca, știind ca muza primise de la taică-meu câteva volume de carte care abordau și problematica respectiva , am decis sa rup pisica-n doua și sa le iau la răsfoit .
O scriere care părea naiva la început , aparținând oarecum genului SF , cu accent pe F, a început încet -încet sa ma captiveze pagina cu pagina. Subiectul , deși părea a fi pura ficțiune , îmi aducea in minte unele. întâmplări povestite de oameni a căror integritate nu aveam motiv sa o pun la îndoiala , și care se confruntaseră personal cu aspectele semnalate in drumețiile lor montane.
la vremea când mi-au fost destăinuite, întâmplările respective păreau la rândul lor ficțiuni și astfel nu le-am acordat atenția cuvenita . Mi-am tot propus o vacanța in Bucegi , însă iată ca am găsite Canada înaintea Sfinxului.
Aveam sa regăsesc însă in carte , in special in primele 2 volume, unele descrieri care mi-au fost relatate astfel ca , in lectura mea , am reușit sa abandonez premiza care se impune in mintea unora la început sub forma de “ astea sunt povesti “ sau “ mambo-jambo” și , am reușit sa pun totul sub semnul unei singure intrebari “ Dar dacă e așa...oare cum ar fi ?”
Ușor -ușor cartea a evoluat și atitudinea aparent naiva a autorului, am început sa o apreciez ca fiind a unui fin psiholog , și pe măsura ce a intrat in subiecte din ce in ce mai complexe am realizat ca , de fapt el încearcă sa pună pe întelesul și al celei mai needucate persoane , Semnificația unor concepte filosofico-ezoterice . De altfel , e greu sa-și imagineze cineva ca, un securist ( caci însuși autorul își declara apartenența la sistemul de informații secrete) ar putea fi naiv :)
Poate ca dacă n-as fi fost la curent cu unele scrieri aparținând diferitelor Religii și grupuri ideologice la nivel mondial ( filosofia indiana, creștina, budista etc) cu unele scrieri împotriva curentului ca cele ale lui Zecharia Sitchin sau Erich Von Daniken , precum și cu diverse mitologii de pe glob, as fi abandonat repede lectura . “Orizonturi rosii “ a lui Pacepa , unele articole despre masonerie , “Diplomația “ lui Henry Kissinger , “puterea in mișcare” a lui Alvin Toffler și dialogurile lui Platon au jucat și ele un rol important in neabandonarea lecturii .
Cumva in seria asta , autorul reușea sa combine toate piesele unui gigantic puzzle intr-o singura imagine . Aproximativ 1800 de pagini de narațiunie , care m-au ținut legat chiar și in noaptea de revelion , au reușit sa-mi facă in minte in cele 2 săptămâni de lectura continua, o imagine completa și detaliata pe care și eu o bănuiam de mult cu privire la originea și evoluția omenirii di-nainte de Adam și pana in prezent.
Daca n-as fi fost impresionat atât de mult de carte probabil ca nu as fi pomenit nimic aici însă , pentru ca tocmai urmează sa apara al 7-lea volum din Serie , care sunt convins ca va întregii tabloul , am zis ca e pacat sa îl las sa treacă neobservat. Sunt sigur ca cei ce sunt pasionați de Misterele lumii ( de la facerea omului , la piramide, la continentele dispărute , sau chiar civilizații dispărute fără urma) vor aprecia seria și vor găsi in ea cel puțin unele ipoteze foarte interesante mai ales prin probabilitatea posibilității lor.
E vorba de seria de volume a lui Radu Cinamar care vizează descoperirile din Bucegi și consecințele care decurg din ele serie pe care o găsiți aici:
http://www.edituradaksha.ro/categories/view/20-seria-radu-cinamar

Zippo47

Stiuca
Ce tare!
Povestirea ta, kingofbeasts , imi atrage atentia asupra subectului. Incep sa caut ceva pareri despre carti si autor. Intreb , intr-o doara , nevasta. Si sa vezi ce se apuca si imi povesteste , si , apoi, isi aduce aminte ca mi-a bagat o data sub nas aceste carti dar eu nu, bat man , bat man. Unde mai pui ca in perioada acesta , pentru ca nu stiam ce as putea citi, m-am apucat de MIERE SI FIERE, cugetari, aforisme, paradoxuri. Acum ii dau start. jos palaria

Wurger

Somn
Pentru toate gusturile.
15791183629066296443107149177181.jpg

Un roman de fictiune suedez despre greutatea barbatilor de varsta inaintata de a se mai adapta la noul val cu toate hipstărelile aferente si cum defapt, acesti barbati nu sunt dracu sau moartea ci sunt buni in felul lor.
15791185480379029575400336709618.jpg

Auzeam tot timpul de cazaci, haholi, lipoveni, dar nu stiam cu adevarat cum au ajuns pe aici si cam ce faceau. Cartea asta apus ceva ordine in idei dar trebuie reluata. In plus am aflat cu dovezi si argumente, ca istoria aia oficiala a Romaniei nu e chiar asa cum o stim. Am mai aflat ca Imperiul Otomab nu era privit de locuitorii de atunci chiar asa cum se scrie. Ca nu erau romanii care se luptau si.i invingeau pe turci, pt simplul fapt ca romanii nu existau si nici otomanii nu erau doar turci.
1579118826670630063159447034579.jpg

De ce i.o zice piata Domeni si ce o insemna Ziduri intre vii. Era locul unde la un moment dat se dadeau titluri de proprietate pentru domeniiiiiii. Nu domeni. Si zidurile nu erau intre oameni vii ci intre viile boierilor care avea pamanturi acolo si blocasera accesul catre Calarasi, port la Dunare, cu gardurile proprietatilor lor. Ca podul Mogosoaiei (calea victoriei mai tarziu) se numea asa pentru ca era pavat (podit) cu lemn. Dar nu asa cum ne.am imagina, cu lemne puse pe orizontala, ca dusumeaua, ci bagate vertical in pamant, de aratau ca piatra cubica.
15791197833327870833968383914455.jpg

La fiecare pagina e un sfat despre cum sa iei lucrurile care vin spre tine. Cum sa respiri, cum sa mananci, cum sa stai, cum sa fii multumit cu cine esti tu, cum sa nu fi competitional cu altii ci mai mult cu sinele tau, cum sa te hranesti din frumos, natura, liniste.
Unele sunt greu aplicabile in Romania, dar pot fi adaptate. Aplici si tu ce poti, pe altele le extrapolezi, esti asa, zen. Nu te lasi prada nebuniei ca n.ai cum sa bei ceaiul ca shintoistu sau ca n.ai fix lanseta aia de 1000 de euro cu care vrei sa prinzi salaul de 8 kile. Incerci .... INCEEEEERCI sa ai cat mai putine posesiuni. Realy !?! Pana aici! Nu renunt la voblerele alea nici mort.
15791202154432818514216738142119.jpg

Povestile unui tanar medic care ajunge sa profeseze la Mila 23 si Crisan. Care invata sa mearga cu barca precum lipovenii (de nevoie) si care ajunge sa inteleaga la prima mana de ce nu isi smulg chilotii de pe ei localnicii cand vad vara turisti. Pentru ca a trait mai multe ierni acolo si a trecut Dunarea cu barca impinsa pe gheata de 6 insi care nu voiau sa moara doctoru (unicu) dar ei se impacasera cu ideea ca mai aluneci sub gheata si mori cateodata.

Dori

Stiuca
De ce i.o zice piata Domeni si ce o insemna Ziduri intre vii. Era locul unde la un moment dat se dadeau titluri de proprietate pentru domeniiiiiii. Nu domeni. Si zidurile nu erau intre oameni vii ci intre viile boierilor care avea pamanturi acolo si blocasera accesul catre Calarasi, port la Dunare, cu gardurile proprietatilor lor. Ca podul Mogosoaiei (calea victoriei mai tarziu) se numea asa pentru ca era pavat (podit) cu lemn. Dar nu asa cum ne.am imagina, cu lemne puse pe orizontala, ca dusumeaua, ci bagate vertical in pamant, de aratau ca piatra cubica.
Hm.. asta pare a fi si un semn de hotar, ca mod de a delimita teritoriile, dar implica si un mesaj politic, social si cultural.

Carti ,,bune" sunt destule. Sincer sa fiu, nu ma atrage nicio carte din cele mentionate si asta pentru ca, astfel de lucruri, le-am intalnit intr-o forma sau alta in alte carti.

Wurger

Somn
Ca de obicei analizezi prea mult.
O carte nu se citeste doar pentru a pune la insectar informatiile din ea. Fiind scrise de autori diferiti se constituie in calatorii diferite spre destinatii asemanatoare sau identice. Chestia e ca intotdeauna calatoria e cea care iti aduce plusuri de cunostinte si nu destinatia in sine. Dealtfel calatoria e o linie care asa cum stim e formata dintr.o multitudine de puncte, pe cand destinatia e un singur punct.

Luigi

Somn
După o pauza de lectura de circa 5 ani , brusc și dintr-o data se pare ca m-a prins din dorul de carte. Întâmplarea face ca un subiect anume legat de munții nostrii sa fi tot revenit in atenția mea pe diverse cai de comunicare astfel ca, știind ca muza primise de la taică-meu câteva volume de carte care abordau și problematica respectiva , am decis sa rup pisica-n doua și sa le iau la răsfoit .
O scriere care părea naiva la început , aparținând oarecum genului SF , cu accent pe F, a început încet -încet sa ma captiveze pagina cu pagina. Subiectul , deși părea a fi pura ficțiune , îmi aducea in minte unele. întâmplări povestite de oameni a căror integritate nu aveam motiv sa o pun la îndoiala , și care se confruntaseră personal cu aspectele semnalate in drumețiile lor montane.
la vremea când mi-au fost destăinuite, întâmplările respective păreau la rândul lor ficțiuni și astfel nu le-am acordat atenția cuvenita . Mi-am tot propus o vacanța in Bucegi , însă iată ca am găsite Canada înaintea Sfinxului.
Aveam sa regăsesc însă in carte , in special in primele 2 volume, unele descrieri care mi-au fost relatate astfel ca , in lectura mea , am reușit sa abandonez premiza care se impune in mintea unora la început sub forma de “ astea sunt povesti “ sau “ mambo-jambo” și , am reușit sa pun totul sub semnul unei singure intrebari “ Dar dacă e așa...oare cum ar fi ?”
Ușor -ușor cartea a evoluat și atitudinea aparent naiva a autorului, am început sa o apreciez ca fiind a unui fin psiholog , și pe măsura ce a intrat in subiecte din ce in ce mai complexe am realizat ca , de fapt el încearcă sa pună pe întelesul și al celei mai needucate persoane , Semnificația unor concepte filosofico-ezoterice . De altfel , e greu sa-și imagineze cineva ca, un securist ( caci însuși autorul își declara apartenența la sistemul de informații secrete) ar putea fi naiv :)
Poate ca dacă n-as fi fost la curent cu unele scrieri aparținând diferitelor Religii și grupuri ideologice la nivel mondial ( filosofia indiana, creștina, budista etc) cu unele scrieri împotriva curentului ca cele ale lui Zecharia Sitchin sau Erich Von Daniken , precum și cu diverse mitologii de pe glob, as fi abandonat repede lectura . “Orizonturi rosii “ a lui Pacepa , unele articole despre masonerie , “Diplomația “ lui Henry Kissinger , “puterea in mișcare” a lui Alvin Toffler și dialogurile lui Platon au jucat și ele un rol important in neabandonarea lecturii .
Cumva in seria asta , autorul reușea sa combine toate piesele unui gigantic puzzle intr-o singura imagine . Aproximativ 1800 de pagini de narațiunie , care m-au ținut legat chiar și in noaptea de revelion , au reușit sa-mi facă in minte in cele 2 săptămâni de lectura continua, o imagine completa și detaliata pe care și eu o bănuiam de mult cu privire la originea și evoluția omenirii di-nainte de Adam și pana in prezent.
Daca n-as fi fost impresionat atât de mult de carte probabil ca nu as fi pomenit nimic aici însă , pentru ca tocmai urmează sa apara al 7-lea volum din Serie , care sunt convins ca va întregii tabloul , am zis ca e pacat sa îl las sa treacă neobservat. Sunt sigur ca cei ce sunt pasionați de Misterele lumii ( de la facerea omului , la piramide, la continentele dispărute , sau chiar civilizații dispărute fără urma) vor aprecia seria și vor găsi in ea cel puțin unele ipoteze foarte interesante mai ales prin probabilitatea posibilității lor.
E vorba de seria de volume a lui Radu Cinamar care vizează descoperirile din Bucegi și consecințele care decurg din ele serie pe care o găsiți aici:
http://www.edituradaksha.ro/categories/view/20-seria-radu-cinamar
Eu iti atrag cu respect atentia asupra unui aspect pe care l-am "descoperit" vara aceasta in Romania: in rândul "securistilor", cum ii numesti tu, inclusiv la nivel superior, circula astfel de teorii contra curentului, propagate si insusite de oameni valorosi si cu greutate in servicii. De unde stiu asta? O rudã foarte apropiata este un astfel de om, fatza de inteligentza si informatzia caruia am tot respectul. Acum nu stiu in ce masura oamenii astia au ajuns la conceptiile lor prin prisma informatiei la care au acces sau pur si simplu se continua in servicii traditia unui Pavel Coruț, dar mie scrierile astea ale lui Cinamar imi aduc aminte de unele lucrari "stiintzifice" foarte populare si popularizate de pe vremea raposatului, care explicau intreaga evolutie cu extraterestrii, in zilele noastre explicatiile sunt asa mai ezoterice, dar imi suna foarte cunoscut...

Salut, eu sunt pasionat de carti despre aviatia din al 2- lea Razboi mondial. carti precum " Mermoz" sau Marele Circ" de Pierre Closterman - asta ultima cred ca am citit-o si rectit-o de n-spe ori. Din gasesc foarte putine carti depre tema asta..

Mal

Stiuca
Eu iti atrag cu respect atentia asupra unui aspect pe care l-am "descoperit" vara aceasta in Romania: in rândul "securistilor", cum ii numesti tu, inclusiv la nivel superior, circula astfel de teorii contra curentului, propagate si insusite de oameni valorosi si cu greutate in servicii. De unde stiu asta? O rudã foarte apropiata este un astfel de om, fatza de inteligentza si informatzia caruia am tot respectul. Acum nu stiu in ce masura oamenii astia au ajuns la conceptiile lor prin prisma informatiei la care au acces sau pur si simplu se continua in servicii traditia unui Pavel Coruț, dar mie scrierile astea ale lui Cinamar imi aduc aminte de unele lucrari "stiintzifice" foarte populare si popularizate de pe vremea raposatului, care explicau intreaga evolutie cu extraterestrii, in zilele noastre explicatiile sunt asa mai ezoterice, dar imi suna foarte cunoscut...
Teoriile nu sunt contra curentului, intrucat civilizatii extraterestre exista clar, insa problema e ca de la moda florii albastre a lui Corut, ne intoarcem mereu in jurul misticismului asta salbatic si fara o urma de adevar, reincalzind ciorba cu Bucegii si centrul universului, unde lupii daci urlau la klingoni calare pe Babele si jucau table pe capul Sfinxului. Desigur fictiunea trebuie apreciata ca atare, problema e ca nu exista dovezi deloc, dar deja asta nu mai e treaba fictiunii. Am mancat pe paine Corut in facultate si chiar daca am cazut in plasa acelei mode de atunci, n-o sa ma mai intorc vreodata acolo.

Iar despre teoria cu extraterestrii e bine de citit cartile pilotilor militari, care sunt mai mult decat edificatoare avem si romani -Doru Davidovici si straini de la Antoine de Saint Exupery incoace. Ele sunt verosimile si numai prin prisma meseriilor autorilor, cat si prin prisma cunostintelor acestora pe care le foloseau aplicat si zi de zi.

Si daca e tot pe subiect stie cineva unde as putea cumpara toate cartile lui Sven Hassel despre nebunia WW2 cu jobenul, motanul galben, Porta, Micutul, Heide, portocala mecanica etc-adica TOT, ca am pierdut anumite carti"imprumutate vesnic". Daca e ceva care sa ma binedispuna/omoare in acelasi timp acesta e Sven Hassel.

Dori

Stiuca
Ca de obicei analizezi prea mult.
O carte nu se citeste doar pentru a pune la insectar informatiile din ea. Fiind scrise de autori diferiti se constituie in calatorii diferite spre destinatii asemanatoare sau identice. Chestia e ca intotdeauna calatoria e cea care iti aduce plusuri de cunostinte si nu destinatia in sine. Dealtfel calatoria e o linie care asa cum stim e formata dintr.o multitudine de puncte, pe cand destinatia e un singur punct.
Daca te referi la mine.. atunci voi mentiona faptul ca, o carte poate fi citita si rascitita din 'nspe mii de puncte de vedere si de 'nspe mii de cititori. Chiar si acelasi cititor poate citi o carte din mai multe ,,directii", de fiecare data utilizând diverse cunostinte si metode pentru a o intelege. Un autor bun poate transmite, cu usurinta, un anumit mesaj.. dar fiecare carte isi are specificul sau si, demulte ori, nu poate fi incadrata, strict, intr-un singur stil literar. De altfel, criticii literari, de profesie, uneori, nu se pot ,,detasa" de ceea ce este inerent profesiei.

Eu sunt un simplu cititor, cand citesc o carte o fac pentru a putea căpăta o idee de asamblu, o viziune asupra a ceea ce se intampla intr-o ,,alta" lume. Rareori analizez, in profunzime, ce se intampla si cum se relateaza.

Fir intins!

Luigi

Somn
Teoriile nu sunt contra curentului, intrucat civilizatii extraterestre exista clar, insa problema e ca de la moda florii albastre a lui Corut, ne intoarcem mereu in jurul misticismului asta salbatic si fara o urma de adevar, reincalzind ciorba cu Bucegii si centrul universului, unde lupii daci urlau la klingoni calare pe Babele si jucau table pe capul Sfinxului. Desigur fictiunea trebuie apreciata ca atare, problema e ca nu exista dovezi deloc, dar deja asta nu mai e treaba fictiunii. Am mancat pe paine Corut in facultate si chiar daca am cazut in plasa acelei mode de atunci, n-o sa ma mai intorc vreodata acolo.

Iar despre teoria cu extraterestrii e bine de citit cartile pilotilor militari, care sunt mai mult decat edificatoare avem si romani -Doru Davidovici si straini de la Antoine de Saint Exupery incoace. Ele sunt verosimile si numai prin prisma meseriilor autorilor, cat si prin prisma cunostintelor acestora pe care le foloseau aplicat si zi de zi.

Si daca e tot pe subiect stie cineva unde as putea cumpara toate cartile lui Sven Hassel despre nebunia WW2 cu jobenul, motanul galben, Porta, Micutul, Heide, portocala mecanica etc-adica TOT, ca am pierdut anumite carti"imprumutate vesnic". Daca e ceva care sa ma binedispuna/omoare in acelasi timp acesta e Sven Hassel.
Bubulii ti-au furat cartzile si iti dirijeaza viatza, bubulii!!! Securitatea stie...

Wurger

Somn
Salut, eu sunt pasionat de carti despre aviatia din al 2- lea Razboi mondial. carti precum " Mermoz" sau Marele Circ" de Pierre Closterman - asta ultima cred ca am citit-o si rectit-o de n-spe ori. Din gasesc foarte putine carti depre tema asta..
O sa.ti trimit un mesaj privat cu cateva titluri.
Din pacate, acest subiect adresandu.se unei categorii de public destul de slab reprezentata, cartile sunt scoase in tiraj mic si se vand mai mult pe la targuri, olx sau direct de la autor prin comanda.
Fiind pasionat de domeniu, cunosc vreo cativa. Unii au carti normale care ajung pe la 20-30 lei, altii au volume gloss, scoase in conditii grafice bune si costa de pe la 100 in sus.

kingofbeasts

Rod Builder
Eu iti atrag cu respect atentia asupra unui aspect pe care l-am "descoperit" vara aceasta in Romania: in rândul "securistilor", cum ii numesti tu, inclusiv la nivel superior, circula astfel de teorii contra curentului, propagate si insusite de oameni valorosi si cu greutate in servicii.
Stai sa ne înțelegem Luigi, n-am folosit termenul de securist in mod peiorativ și nici la modul laudativ ci ca pe o simpla realitate existențiala care însă era menită sa justifice eventuale semne de intrebare cu privire la informația din cărți . O persoana care aparține structurilor de informații e pur și simplu securist dat fiind rolul pe care acea persoana îl joaca in secutitatea unui stat.
Știu ce fel de oameni se pot găsi printre securiști (am chefuit cu câțiva dintre ei pe vremuri) dincolo de faima proasta care li s-a creat la revoluție, și chiar am cochetat cu ideea de a face parte din structuri la rindul meu la un moment dat in viața însă , întocmai ca la aviatie ( prima și eterna mea dragoste) vizita medicală m-a împiedicat sa fac asta .
M-am pregătit pentru admiterea la academie și am trecut probele psihologice ce se cereau, am cunoscut alti candidați dintre care unii au fost admiși, așa ca, am o vagă idee despre nivelul de inteligenta și profilul psihologic cerut acolo.
Din punctul meu de vedere o carte scrisă de o persoana aparținând structurilor de informații , e lectura obligatorie pentru cei ce vor sa înțeleagă mai mult din realitatea înconjurătoare întrucât, informațiile pe care le conține ,aproape întotdeauna exced ceea ce media poate investiga și pot confirma sau infirma unele speculații . Cu toate astea, citindu-le trebune sa fi foarte atent la ceea ce se scrie printre rinduri și întrebarea “ de ce autorul a scris aceasta carte, ce scop avea și ce vrea de fapt sa spună?” sa nu te părăsească nici un moment in timpul lecturii.
Teoriile astea , la nivelul superior al structurilor din lume sunt deja In multe cazuri fapte și realitati, depășind cu mult stadiul de teorie in unele cazuri.
Ma rog , sunt doar parerile

kingofbeasts

Rod Builder
Salut, eu sunt pasionat de carti despre aviatia din al 2- lea Razboi mondial. carti precum " Mermoz"
Ia uite ce recitesc eu acum :

4765D2F0-E1F3-4539-A4EE-F38233759F7D.jpeg

E cartea copilăriei mele . Aveam dacă nu ma înșel vreo 4- 5 ani când am ales-o din biblioteca . Nu , nu am fost un copil minune și , ca pe orice copil , m-a atras la ea coperta. De citit , prima data mi-a citit-o taică-meu . Pe vremea aia televizorul era doar unealta de propaganda ( nu ca acum n-ar fi dar atunci se făcea pe fata ) iar ai mei își îndulceau serile cu cărți și lectura (atunci când ne permitea curentul și aveam lumina seara).
Vazandu-i pe ai mei cum permanent treceau prin sufragerie și scoteau cărți de pe rafturi, am început sa scot și eu cărți din biblioteca dar le-am pus grămada toate pe covor in mijlocul camerei . Evident ma uitam doar la poze . Nu m-au certat însă , m-au pus sa-mi aleg una și sa le pun pe restul la loc. Atunci am aflat ca ele se ordonează după diverse criterii nu se pun așa oricum.
- Acum o pui asta, acum pe asta de aici , asta... vine pe raftul ăla de acolo! zicea taică-meu către mine.
Cumva , cartea aceea cu un avion pe coperta și munți pe fundal mi s-a lipit de mâna.
- Vrei sa citim împreuna din ea ? M-a întrebat bătrânu’
- Da, da vreau , hai acuma! Am exclamat curios și nerăbdător sa aflu.
Ne-am pus deci pe lecturat chiar din seara aceea.
Taică-meu obișnuia sa citească la mine in camera pe canapea (ca sa ma supravegheze după cum aveam sa aflu ulterior) așa ca , in mod natural m-am cocoțat pe el și ascultam cuvintele care curgeau din cartea pe care o alesesem. Povestea m-a prins repede și , la fel, stilul narativ al autorului pe care aveam sa mi-l însușeasc in buna măsura , după cum tocmai constat 35 de ani mai târziu .
Cine știe, poate ca acea prima carte mi-a influențat intr-un mod deosebit destinul. Am citit-o și recitit-o de nenumărate ori ulterior , mai ales după divorțul alor mei . Ma regăseam întrucâtva in destinul acelui copil crescut de mama care, avea sa ajungă mare pilot . M-a îmbărbătat mereu sa merg înainte cartea asta, pana când , visul meu de a deveni pilot s-a năruit definitiv la terminarea liceului. Așa a fost sa fie , sa nu fiu admis la academie . Am învinovățit atunci pe de o parte însă-și cartea , pe care o citisem de multe ori cu lanterna sub plapuma atunci când ar fi trebuit sa dorm . Mi s-a spus ulterior ca cititul la lumina artificiala mi-a distrus vederea și mi-a impus in mod imperativ sa port ochelari. Toți acei ani in care, atunci când oamenii mergeau la somn eu intram in lumea cărții , și-au spus intr-un final cuvântul . Citeam mult dar niciodată ceea ce-mi era impus sau recomandat de altii. Cărțile pe care le citeam erau doar cele cu care rezonam. Astfel , îmi formasem obiceiul de a deschide aleator o carte , a carei titlu sau coperta ma atrăgea și de a citi din ea un paragraf -doua de la acea pagina. Dacă îmi plăcea, de cele mai multe ori plecam cu cartea dacă eram la biblioteca sau , dacă eram intr-o librărie și nu mi-o permiteam , îmi notam doar titlul și autorul urmând sa revin la ea atunci când aveam bani.
Paradoxal , lecturile suplimentare de la scoala cele putine peste care nu săream, le citeam doar pe baza de pedeapsa părintească , venită ca răspuns pentru unele note primite la scoala la Limba Română .
Ma rog, am deraiat destul pe marginea acestei cărți care, împreuna cu încă una de maxime și cugetări , au fost singurele ce și-au găsit loc in valiza acum când am fost acasă .
Se poate spune intr-un fel ca , Mermoz, a avut șansa de a mai zbura odată peste Atlantic. O ciudata ironie a sortii as zice.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Mal

Gestapo si Monte Casino, le-am descoperit la varsat de 10 ani, erau primele aparatii in editura Meridiane, colectia Delfin - de trei ori am avut aceste carti si tot de atatea ori mi-au "disparut" din biblioteca nervostare
dupa revolutie am reusit sa intregesc colectia celor 14 volume - poate te ajuta si gasesti ce cauti - https://www.olx.ro/oferte/q-carti-de-sven-hassel/
intradevar, si pe mine ma binedispune si ma linistesc scrierile lui Sven desi vorbim de razboi cu toate ororile lui - oare sunt defect?! gandescccc

Mal

Stiuca
Mal

Gestapo si Monte Casino, le-am descoperit la varsat de 10 ani, erau primele aparatii in editura Meridiane, colectia Delfin - de trei ori am avut aceste carti si tot de atatea ori mi-au "disparut" din biblioteca nervostare
dupa revolutie am reusit sa intregesc colectia celor 14 volume - poate te ajuta si gasesti ce cauti - https://www.olx.ro/oferte/q-carti-de-sven-hassel/
intradevar, si pe mine ma binedispune si ma linistesc scrierile lui Sven desi vorbim de razboi cu toate ororile lui - oare sunt defect?! gandescccc
Sarut mana. Eu le am citit pe cand erau in colectia commando. Gratie tie am gasit un domn ce vinde toata colectia de 14 aia originala dar din poze arata trist stiu ca se desprindeau paginile grav. O sa iau legatura cu omul poate sunt ok. Pretul e mic dar le as prefera pe astea ca deh amintirile.
Nu nu esti defect umorul acest veritabil negru dar spumos in cele mai atroce intamplari, unele 100% adevarate face intreaga opera o bijuterie. Am gasit acelasi umor spumos la Bulgakov in Maestrul si Margareta si in filmul Inglorius Basterds mai ales scena din circiuma.
Parerea mea despre Hassel este ca nu putea concepe umorul ala total deviant daca nu l grefa pe un sambure de adevar. De aceea ca sa l intelegem ultima carte care trebuie citita este Legiunea blestematilor scrisa de el in lagar si care e de fapt si prima lui carte. E cea mai grea, cea mai dura si cea in care umorul e ocazional si deprimant de a dreptul. Practic acela e finalul unei vieti in iad, celelalte 13 sunt omagiile lui pentru camarazii pe care i a pierdut. Practic el le ofera viata de dupa moarte, o chestiune absolut geniala acestia fiind vii 13 volume ca sa apuna in al 14 lea... Eu cred ca dorinta lui a fost ca oamenii sa inteleaga ce oroare e razboiul. Cu alte cuvinte, el a cladit un imens lagar de concentrare din hartii ca lumea sa nu uite...

Luigi

Somn
Iar mã bag in seamã ca sa va atrag atentia, tot cu respect, ca Hassel si-a inventat biografia, lagãre, batalion disciplinar, frontul de est, etc, el fiind de fapt membru al unui fel de Gestapo danez sub ocupatie germana. A fost condamnat dupa razboi pentru colaborarea cu nazistii... Am iubit ca si voi romanele lui, pina sa ii citesc biografia si pina sa il citesc pe Erich Maria Remarque, Hassel e o copie grotescã a acestuia. Iar romanele lui sunt atit de exagerate, incat nu sunt traduse in Germania decit douã si alea de o editura foarte dubioasa... Sorry, trebuia sa o spun

Sus