Ce lungime folositi la leader?

nila

Biban
dpmdv depinde de locul pe care-l pescuiesti .. daca pe balta merge si de 1m , pe rauri se schimba situatia , eu de ex. pe Siret am un loc unde dau cu leader de 4m (curentul imi baga guma sub mal unde e plin de stanci scoici dar acolo stau si pestii)

Costi

Salau
Depinde la ce dau... la jig din barca dau cu leader cam 1-1.5 m.... la somn de pe mal dau cu leader mai lung 2-3 m.

Aurel

Piranha
De la 0 la 4-5 m. depinde de loc
Mai mult de 5 m nu am pus niciodată, dar am pescuit mult și fără deși era bine sa am în anumite momente

kingofbeasts

Rod Builder
Lungimea maxima a leader-ului ti-o spune uzura de pe firul de deasupra nodului lui iar mai scurt de 40cm nu prea are rost sa pui . Uzual cei mai mulți dintre noi cauta sa nu bage nodul de leader prin inele când lansează dacă terenul nu o cere .

Avat

Biban
Eu folosesc leader doar cînd dau după dințoase,și pun cît să nu îmi taie firul cu coada punk

shogunu65

Stiuca
Lungimea maxima a leader-ului ti-o spune uzura de pe firul de deasupra nodului lui iar mai scurt de 40cm nu prea are rost sa pui . Uzual cei mai mulți dintre noi cauta sa nu bage nodul de leader prin inele când lansează dacă terenul nu o cere .
acum depinde si cat de rapid faci fg knot.... pana sa invat sa il fac rapid, foloseam vartej la imbinarea cu textilul si agrafa inspre naluca (legate cu diverse noduri). Acum fac FG si in capatul cu naluca pun o agrafa legata cu palomar, dar pentru ca nu corelez intotdeauna firele (textil cu fluoro), de cele mai multe ori cedeaza tot de la FG, sau cedeaza textilul de la prima ciupitura de deasupra FG.

Sus