Ce fir textil bun recomandati?

AlinB

Salau
Daca stai cu ochii pe fir , iti zic de pe acum ca iti omori ochii , nu o sa vezi mai nimic, decat franturi de fir pe unde sunt culorile mai ok . Eu acum folosesc un ygk real dtex premium , super fir, subtire, super sensitiv, tine bine la culoare, dar e tot multicolor si efectiv nu vezi mai nimic , dar din fericire pentru mine nu pescuiesc cu ochii pe fir.

AndreiV

Oblete
Daca stai cu ochii pe fir , iti zic de pe acum ca iti omori ochii , nu o sa vezi mai nimic, decat franturi de fir pe unde sunt culorile mai ok . Eu acum folosesc un ygk real dtex premium , super fir, subtire, super sensitiv, tine bine la culoare, dar e tot multicolor si efectiv nu vezi mai nimic , dar din fericire pentru mine nu pescuiesc cu ochii pe fir.
Multumesc!

AlexH

Moderator
Membru personal
Nici eu nu am reusit sa urmaresc firul multicolor, cand am pescuit cu un j-braid tor asa de colorat. Bine, eu sunt si discromat partial, cel putin asa au zis doctorii lldupa testele alea cu punctuletele colorate.

Eu am schimbat in jur de 4-5 fire in ultimii doi ani si tot la Ygk am ramas/m-am intors, desi l-am nimerit prost (pocnea in teapa, pocnea cand legam inaintasul) de vreo doua ori pe cel de 14lbs.

Aurel

Piranha
Am reușit sa fac doua partide cu Seaguar X8 multicolor.
Este un fir care chiar respecta diametrul dat de producător (cam singurul din ce am pescuit) are rezistenta bună la tracțiune, iar la prețul de 125 nu cred ca are rival pe piața în acest moment.
Ca idee cel de #0,8 pe, dat 0,148 mm este mult mai subțire decât Daiwa Tournament de 0,12 mm.
Din ce am simțit eu nu are niciun "tratament " gen silicon sau altele cum este Daiwa spre exemplu.
Am reușit sa prind și ceva peștișori cu el dar nimic mare
20221029_121630.jpg
20221030_130844.jpg
20221030_115552.jpg
20221030_115559.jpg

Alex D.

Biban
Dupa ce m-au dezamagit cateva fire la care nu ma asteptam, mai ales Sufix 131 Gore ala....cel mai prost fir din univers, cel putin dimensiunea aia de 14lbs; am ramas la YGK x8 Braid, un fir de exceptie care nu m-a dezamagit niciodata. Am scos cu 16lbs somn de 12kg fara sa il las sa-si faca de cap, nu mai zic de agataturi si restul, iar in lansare este genial.

Am intrebat aici de sunline career 6x mai demult. Eu l am folosit un sezon pe cel de 12lb (0.10) si am fost multumit. Mi am comandat azi cateva role (12, 16, 30lb) il gasiti redus la 126 ron. Baietii au pe stoc si Bass Assasin Walleye Assassin (cateva culori) la 18 ron plicul.

miker2ka

Stiuca
Care e diferenta intre walleye assassin si turbo? Din poza nu imi dau seama. Bate in vreun fel sau e tot lemn prin apa ca turbo? (Intreb pt balta nu in curent)

eu nu le am pescuit decat pe Dunare. Am avut rezultate cu ele, la salau si somotei. Nu le am acum la mine sa le compar, dar nu cred ca este diferenta intre turbo si walleye

Ca tot ii vorba de asta intreb aici. Am vrut sa imi cumpar niste turbo shad pentru salau pe lac si acum ca am citit asta mi ai dat de gandit. Nu sunt chiar potrivite sau care merg mai bine pe lac? Ma uitam si la easy shiner dar parca mai mult ma atrag turbo shad ca aspect

Erikosu

Stiuca
Ca tot ii vorba de asta intreb aici. Am vrut sa imi cumpar niste turbo shad pentru salau pe lac si acum ca am citit asta mi ai dat de gandit. Nu sunt chiar potrivite sau care merg mai bine pe lac? Ma uitam si la easy shiner dar parca mai mult ma atrag turbo shad ca aspect
Ati recomand eashy shiner,Electric shad 440
F bune!

Ciprianni

Oblete
Buna grup!
Oare imi puteti recomanda un fir textil 22-25lb pentru cast culoare roșie,portocalie pentru al folosi la stiuca?

Saian

Biban
citind pe aici am ales sa pescuiesc la salau cu daiwa tournament evo+ de 0.10 mm si pot sa spun ca sunt foarte multumit de el.
la stiuca folosesc j braid de 0.13 mm care se aseamana cu tournament dar nu este la fel de matasos ( e si normal avand in vedere pretul )
per total multumit zimbettt

Sus