Ce fir textil bun recomandati?

Erikosu

Biban
Păi.. tocmai d.aia nici nu sunt atât de subtiri pe cat par
Pescuitul pe vânt din lateral cu un astfel de fir devine un cosmar
Va salut domnilor. Vreau sa imi schimb firele si nu stiu ce sa aleg. Vreau unul de 0.20 pt mulineta de cast si unul de 0.18 pt cea de spinning. Pescuiesc preponderent la stiuca si somn si in mare parte in agatatura. Apreciez parerile voastre si va multumesc! Acestea ar fi variantele la care m-am gandit. Voi ce parere aveti? Pe care sa-l aleg?
Sunt f multumit de tournament

nely

Oblete
Pana la urma fiecare alege ce vrea, eu am expus doar o parere.
Zic eu ca e o parere de luat in seama.
Deoarece am avut partide in care plecam cu inca 2 role de fir in geanta pe langa cel de pe tambur......si.le prapadeam.........începător
Însă un fir raport calitate/pret comparabil cu YGK inca nu am gasit
Nu zic ca e cel mai bun....departe de mine asta......Dar la pretul lui e cel mai complet.
Se poate sa existe si altele mai bune sau mai putin bune, cel puțin pentru mine si în condițiile mele de pescuit asta e varianta cea mai buna
Nu sunt acționar la vreo firma si nici alte beneficii nu am....
In concluzie YGK pentru mine e un fir pe care o sa il folosesc cu incredere
Sigur sunt fire mult mai bune dar și pretul este exponential
daiwa tournament evo 8 0,14 vs ygk 22lb cine cistiga ? nu stiu la care sa m a decid , multumesc

Aurel

Piranha
multumesc frumos o sa l incerc pe cel de 22 , lanseta e avid 2,6 m 2oz pescuesc exclusiv de pe mal
Având în vedere ansamblul, Avid de 2 Oz, cred ca pescuiești cu ceva "greutati" poți încerca și un Ygk de 25 lbs.....
Nu este diferența semnificativa ca și grosime între 22 și 25.
Daiwa evo de 0,14 îl am încă pe rola, nu l-am încercat.

anem

Stiuca
utilizatorii de YGK ... puteți sa îmi spuneti și mie cum rezista la contactul cu anumite corpuri suspendate (crengi, frunze etc) ? ... merci ...

Claudiu

Administrator
Membru personal
La frunze nu vad sa fie probleme, la crengi ca orice alt fir x8, adica nu rezista mult fara leader

Aurel

Piranha
În scoica, betoane sau stânci încă nu am întâlnit fir sa țină.....au și ele limitele lor, mai ales cele x8 sau 12-13 și PE.
Nici cele Dynema nu rezista la cele descrise mai sus, cedează mai greu, dar cedează și ele, plus ca nu sunt rotunde, iau apa, mult mai groase decât specificațiile etc
Sau în gura unui somn sau stiuca nu au nicio șansă fără înaintaș.
Nici nu vreau sa ma gândesc cati pesti capitali am scăpat din comoditate de a pune înaintaș

nely

Oblete
Având în vedere ansamblul, Avid de 2 Oz, cred ca pescuiești cu ceva "greutati" poți încerca și un Ygk de 25 lbs.....
Nu este diferența semnificativa ca și grosime între 22 și 25.
Daiwa evo de 0,14 îl am încă pe rola, nu l-am încercat.
multumesc !

Costash

Oblete
Salut,

o mica intrebare: voi ati descoperit un fir care sa nu-si piarda proprietatile chiar dupa o singura partida?

Am testat pana acum: kairiki (vreo 3 role), daiwa tournament evo, bokor, Ygk upgrade

Problema: cand pun firul pe mulineta, il verific si aleg ceva ce tine cam 8-9kg pe uscat. (aici ma invart pentru stiuca cam cu 0.18, 0.20). Dupa prima partida deabia daca mai tine 5-6kg, adica o scadere uneori de 40%.
Eu nu inteleg cum ar trebui sa reziste firele acestea? Sa fie de la apa rece?

Pana acum pescuiam doar din barca, daca agatam ma duceam cu barca si desfacem . Anul trecut si asta am pescuit preponderent dupa mal. Daca nu folosesc ceva care sa tina cam 8 kg la tras cu cantarul pierd nalucile in agatatura, stepi, etc.
Am vazut caci cam de asta am nevoie, sa tina firul cam 8kg.

Insa , problema apare ca nu rezista nici macar 2 partide. Pentru ultima partida am pus tournament evo de 0.18 (testat 8kg pe cantar), nu am agatat nimic, nu am tras de ceva tare, doar cateva marlite. Si acand am refacut testul acasa cu cantarul, dupa ce am aruncat primii 5m din fir sa exlud partea cu problem sa zic asa, deabia daca se mai apropie de 5kg pe cantar.

Toata lumea lauda YGK (eu am testat 20lb si 22lb , iar cel de 22lb deabia daca se apropia de 4kg pe cantar nou, nefolosit).
Ar urma sa incerc Owner sau Berkley si parca prea de tot , toate se duc asa repede.

Costash

Oblete
Am verificat, toate sunt ok., iar firul nu are nici ce mai mica urma de frecare (scamosare). Nici eu nu am testat pana acum cu cantarul, insa dupa 2 partite observ ca se rupe firul in agatatura in loc sa scot craca sau sa indrept un jig de 2/0-3/0. De acolo am observat ca ceva se intampla.

Luigi

Somn
Salut,

o mica intrebare: voi ati descoperit un fir care sa nu-si piarda proprietatile chiar dupa o singura partida?

Am testat pana acum: kairiki (vreo 3 role), daiwa tournament evo, bokor, Ygk upgrade

Problema: cand pun firul pe mulineta, il verific si aleg ceva ce tine cam 8-9kg pe uscat. (aici ma invart pentru stiuca cam cu 0.18, 0.20). Dupa prima partida deabia daca mai tine 5-6kg, adica o scadere uneori de 40%.
Eu nu inteleg cum ar trebui sa reziste firele acestea? Sa fie de la apa rece?

Pana acum pescuiam doar din barca, daca agatam ma duceam cu barca si desfacem . Anul trecut si asta am pescuit preponderent dupa mal. Daca nu folosesc ceva care sa tina cam 8 kg la tras cu cantarul pierd nalucile in agatatura, stepi, etc.
Am vazut caci cam de asta am nevoie, sa tina firul cam 8kg.

Insa , problema apare ca nu rezista nici macar 2 partide. Pentru ultima partida am pus tournament evo de 0.18 (testat 8kg pe cantar), nu am agatat nimic, nu am tras de ceva tare, doar cateva marlite. Si acand am refacut testul acasa cu cantarul, dupa ce am aruncat primii 5m din fir sa exlud partea cu problem sa zic asa, deabia daca se mai apropie de 5kg pe cantar.

Toata lumea lauda YGK (eu am testat 20lb si 22lb , iar cel de 22lb deabia daca se apropia de 4kg pe cantar nou, nefolosit).
Ar urma sa incerc Owner sau Berkley si parca prea de tot , toate se duc asa repede.
Foarte interesant! Nu am nici un motiv sa cred ca ai gresit testele, asa ca am toate motivele sa fiu foarte mirat de rezultate. E clar ca in timp firele textile isi pierd rezistentza, dar dupa o partidã, 40%?! Enorm!
Daca poti incearca Berkley Fireline Ultra Carrier, mie ãsta mi s-a pãrut cã isi pastreazã cel mai mult rezistentza, de abia dupa vreo 15-20 de partide dã semne de slãbiciune. Dar, mai ştii? Nu l-am testat cu cântarul......

Sus