Ce fir textil bun recomandati?

rine

Stiuca
Ai intuit corect .
Așa zicea și pe un site ucrainean ,ma rog cu traducere guugal că sunt "construite" pe împletitura super noutate și performanță , etc .4 x de la ygk

shogunu65

Stiuca
salut. am luat prorexul, varianta PE#03, 2.1 kg / 4.65 lb. la prima vedere este ok, nu pare sa retina apa (cel putin cat l-am pus pe tambur). Am facut si un test... cu nod palomar si cu improved clinch. Cu palomar se rupe undeva la 1.75-1.8 kg iar cu clinch la 1.6-1.7kg. Din vreo 4-5 incercari, o singura data a cedat la 3-4 cm deasupra nodului, in rest numai de la nod. Daca aveti recomandari de noduri pentru fire din astea subtiri, astept cu interes :))

Încearcă nodul uni și bagă firul de doua ori prin ochete. Sau pune firul in doua.punk
Poți te rog ne spui cum e ca aparenta? Împletit strâns? Moale, sârmos, aspru? Face mult zgomot?

Ultima editare:

shogunu65

Stiuca
e impletit destul de strans (se simte rotund cand il treci printre degete) si putin sarmos. O sa revin cu info dupa ce il pescuiesc. Cred ca e cel mai subtire fir pe care l am avut pana acum. Am incercat si cu Uni knot si este putin mai bine fata de palomar, a tinut aproape 2 kg. Daca o sa mi placa dupa ce il pescuiesc, o sa iau si o rola de 4.3kg/9.5 lb, pentru ca am pe un tambur un Siglon x4 /8lb care a inceput sa pocneasca dupa vreo 2 ani.

vasi25

Biban
Salutare,
Am achizitionat azi firu Ygk g soul wx8 de 16lb ( cel din imagine), crezand ca e cel " upgrade". As vrea cateva pareri despre el si daca e vreo diferenta majora intre cele doua. Intreb doar pentru ca il cunosc pe patronul magazinului si as putea sa il returnez, va multumesc!
Screenshot_20210112-223402_Samsung Internet.jpg

Eu am de 14lb, subțire, rezistent, își pierde destul de repede culoarea, nu am observat să ia apă. Are deja vreo 5-6 partide și nu am niciun reproș la adresa lui.

shogunu65

Stiuca
Salutare,
Am achizitionat azi firu Ygk g soul wx8 de 16lb ( cel din imagine), crezand ca e cel " upgrade". As vrea cateva pareri despre el si daca e vreo diferenta majora intre cele doua. Intreb doar pentru ca il cunosc pe patronul magazinului si as putea sa il returnez, va multumesc!
am avut si nu am fost incantat. Se rupe mult mai repede decat gsoul upgrade, atat la nod cat si in sarcina.

sosoktm

Stiuca
si eu am rtb de 0,8PE (cred ca 14 livre). Firul e ok, nu am reprosuri. Se scamoseaza dar nu exagerat iar decolorarea cred ca e valabila pentru toate firele , eru inca nu am intalnit unul ce sa isi mentina culoarea. Cand va fi cazul, voi lua si o varianta mai groasa, pentru dunare

nila

Biban
am cumparat eu in decembrie RTB 0.10 de la tf , foarte slab, am pierdut deja 40 m si nu mai am incredere in el.
l-am pescuit cu greutati mici pe balta de maxim 3m adancime si fara agataturi deci chiar n-ar fi trebuit sa fie probleme.
sincer eu m-am cam saturat de sintagma '' lot vechi sau cu probleme'' , pur si simplu cred ca e un fir slab .
Nu mai cumpar altceva in afara de PeeWee si Ygk , pur si simplu nu merita experimentele .

vasi25

Biban
am avut si nu am fost incantat. Se rupe mult mai repede decat gsoul upgrade, atat la nod cat si in sarcina.
L-am pus azi pe mulineta si am facut cateva lanseuri, desi fata de Upgrade cel de 16lb e mai gros primul fiind marimea #0.8 asta wx8 e #1, dar tot se lanseaza foarte bine, am folosit un inaintas de 0.30 cu fg knot, mie mi-a dat impresia ca e rezistent, si nu e deloc zgomotos, momentan imi place, mai ramane de vazut cum se comporta in timp, sa vedem cum isi pastreaza calitatile.

Va salut domnilor. Vreau sa imi schimb firele si nu stiu ce sa aleg. Vreau unul de 0.20 pt mulineta de cast si unul de 0.18 pt cea de spinning. Pescuiesc preponderent la stiuca si somn si in mare parte in agatatura. Apreciez parerile voastre si va multumesc! Acestea ar fi variantele la care m-am gandit. Voi ce parere aveti? Pe care sa-l aleg?

Atașamente

Dacă ar găsi un PP de 15lbs de la mama lui ar fi perfect...
Tre comandat din america. Am auzit ca sunt diferente mari intre cel eueopean si cel original din state. Stiu ca e foarte rezistent la abraziune. Singurele minusuri ar fi ca nu este perfect rotund, are oarecum forma de panglica si retine apa.

in conditile alea, pentru mine functioneaza foarte OK clasicul PowerPro ...
As lua PP doar varianta originala din state. Cel european e mult mai slab decat cel din state

Sus