Ce am eliberat...

Luigi

Somn
Un exemplu din Austria de pe râuri de munte in sistem C&R: un pastrav rãnit grav la ochi si in zona creierului trebuie sa fie retzinut. Ma gândesc ca si alte exemplare din alte specii nu supravietzuiesc o astfel de ranã. Câtzi pesti eliberatzi supravietzuiesc un drill prea lung mi se pare mult mai interesant de stiut, un coleg a eliberat un salau de 93cm drilat un sfert de orã pe care l-am gasit a doua zi la mal.

Dori

Stiuca
Hm. Depinde cum se priveste problema - daca este sau nu este necesar C&R, dar si de alte aspecte.

Spre exemplu, deoarece la pescari cu greu se poate concepe ideea de etica, deontologie aplicata pescuitului, problema ar trebui analizata raportandu-ne la nevoia de a pescui ,respectiv nevoia de a proteja mediul înconjurător.

Din cate stiu, exista tari, iar la noi ape, unde este interzisa eliberarea oricarui exemplar de peste, indiferent de marime, sezon sau stilul de pescuit. Aceasta masura este dublată de altele, precum limitarea accesului pescarilor la apa, necesitatea de a se plati/achita taxe/tarife reale pentru protejatea si imbunatatirea ecosistemului etc. Astfel, pescarul isi satisface pasiunea, intervine minimal in natura si ,,extrage" cota necesara cobtribuind, totodata, la îmbunătățirea ecosistemului - se amenajeza raul/apa, se populeaza, se strang gunoaiele etc. Pe scurt, in aceasta situatie se procedeaza ca in cazul fondului de vanatoare.

O Alta varianta o reprezinta situatia prezenta in randul pescarilor de crap cu etica sau nu. Exista pescari carora, desi nu le pasa prea mult de pesti - ar folosi, spre exemplu, ariciul sau monturi similare- sunt obligati de patronii apelor sa aibe la ei un minim se echipament: saltea de primire, dezinfectant, sa nu nadeasca excesiv etc.

Eu prefer sa pescuiesc C&R la rapitor, desi sunt cazuri in care pestele poate nu are sanse. Aceasta deoarece intotdeauna exista o sansa ca acesta sa supravietuiasca. Dar aceasta nu este suficient; va trebui sa imbunatatesc echipamentul, adica sa schimb ancorele, sa cumpăr un minciog potrivit speciilor de rapitori etc. Este de luat in considerare si faptul ca trebuie folosit echipamentul adecvat, desi poate ar exista o satisfactie suplimentara in drill daca este folosit un fir subtire, mi se pare neplacuta ideea de a da cu un fir subdimensionat dupa pesti prea mari.

Din pacate, nu stiu sa existe pe la noi studii de specialitate pentru fiecare specie de peste si nici un minim de criterii ce trebuie respectate de fiecare producator de articole de pescuit cand vine vorba de fiecare specie de pesti.

Dpmdv., obtinerea permisului de pescuit ar necesita si o testare teoretica si practica. Teoretica prin raportare la habitatul si conditiile de siguranta ale pestilor in mediu (i.e.netulburarea cuiburilor pastravilor), practica prin raportare la conditiile de manevrare si corelare corecta a echipamentului de pescuit. Nu este suficientă respectarea prohibitiei si nici a cantitatii/dimensiunilor pestilor. Se pierde din vedere si faptul ca pestele,,in afara legii" trebuie eliberat de indata, viu, in apa si ca.. pestele, desi este acoperit de apa, este ,,al apei".

Am impresia ca pescarii de crap si muscarii au inceput sa formeze un cod etic al pescarilor, specific stilului de pescuit.

Ar fi interesanta crearea unui cod etic al pescarilor; poate exista prin alte tari.

Fir intins!

Pescarii de crap nu au prea mare tangența cu deontologia,de asta pe carpodroame au apărut prima dată camerele de luat vederi si controalele în mașina pescarilor,parcarea masinilor in zone supravegheate,etc.Proprietarii de carpodroame au cumpărat întîi exemplare mari de crap,evident vii,peste 15-20 kg,ceea ce a determinat un fenomen de furt de pește viu,apoi au căutat să-și protejeze prin orice mijloace peștele.

Zippo47

Stiuca
Pescarii de crap nu au prea mare tangența cu deontologia,de asta pe carpodroame au apărut prima dată camerele de luat vederi si controalele în mașina pescarilor,parcarea masinilor in zone supravegheate,etc.Proprietarii de carpodroame au cumpărat întîi exemplare mari de crap,evident vii,peste 15-20 kg,ceea ce a determinat un fenomen de furt de pește viu,apoi au căutat să-și protejeze prin orice mijloace peștele.
Nu spun ca nu ai dreptate dar, daca stam sa ne gandim, cate balti particulare au fost populate cu super namile de peste rapitor!?

AlexH

Moderator
Membru personal
Daca e sa vorbim despre peste mic, subdimensionat atunci C&R nu prea are ce cauta printre laude, pentru ca legea te obliga sa ii dai drumul, indiferent de starea lui.
De asta eu am renuntat sa mai spun ca fac C&R la peste sub dimensiune, desi ii dai drumul si la cel mare.
La cel mare insa, daca stiu 100% ca nu mai are sanse de supravietuire, atunci il retin.

rine

Stiuca
Daca e sa vorbim despre peste mic, subdimensionat atunci C&R nu prea are ce cauta printre laude, pentru ca legea te obliga sa ii dai drumul, indiferent de starea lui.
De asta eu am renuntat sa mai spun ca fac C&R la peste sub dimensiune, desi ii dai drumul si la cel mare.
La cel mare insa, daca stiu 100% ca nu mai are sanse de supravietuire, atunci il retin.
Cam la asta mă gândeam și eu când am postat.
Că legea nu favorizează peștele.
Sunt destui care, să zic ,că respectă legislația respectiv dimensiuni și cantitate
Dar m văzut mulți pești mici omorâți și aruncați..
Și nu zic numai de mocuțe prinse la momeli naturale care au înghițit cârligul atât de tare încât pescarii le scoteau intestinele sa recupereze montura și pe urmă îi aruncau că erau sub dimensiunea legală.
Așa și mârlițe la lingura,salaiasi scoși de la mare adâncime ,bibanei și avatei înțepați in branhii etc
Până să rețina alea 5 kg legale care unii le respecta mai distrugeau un kg sau mai mult de puiet in mod involuntar
Cred că ar trebui să fie obligațorie reținerea totală indiferent de dimensiune în acest fel se ajunge mai repede la cantitatea limită admisă .
Dealtfel majoritatea dintre noi știm că-i improbabil și doar sperăm că, unii dintre acei pești își vor reveni .

AlexH

Moderator
Membru personal
Da, ai dreptate. Dar daca dai romanului si mai multa libertate decat are, in conditiile în care control la pestele prins nu se face, atunci o sa ai parte de si mai mare decimare. Adica eu asa o gandesc acum, mai pesimist.
Pe de alta parte C&R eu il practic in primul rand pentru sufletul meu, ca imi o stare de bine, abia apoi pentru "puterea exemplului". Moare, nu moare, pescarul de langa mine ma vede ca l-am eliberat si poate are si el un declic mintal si trece de partea luminata a fortei. Asa am patit si eu.
Bine... m-a ajutat si sotia care a zis sa nu ma prinda acasa cu peste, decat daca ii file oceanic.

Dori

Stiuca
Dar exista printre ei si cei care respecta regulile din convingere.

Imi amintesc de ce auzeam acum cativa ani, despre o balta care a fost populata cu stiuci mari, dar care a devenit pana la urma (parca) cu circuit inchis.

Fir intins!

JohnDoe

Oblete
Nu vreau sa fiu radical, dar romanul in general stie doar de bataie. Controale si amenzi, dese si pe bune. Nu zeci de legi neaplicabile. Asta e singura solitie pe termen scurt/mediu. Bineinteles, educatia in paralel, dar educatia de una singura nu va da rezultate prea vizibile si mai ales nu in viitorul prea apropiat.
E simplu. Ca la circulatie. Cat esti tu de "smecher", calci linia continua, treci pe rosu, cand stii ce te asteapta?

Sus