Ce am eliberat...

Mal

Stiuca
Fericit
Cand ajungi la munte, speri la pastrav, dar 30 grade plus, apa limpede, mica, pescuiesti intre 20cm si max 50cm pe portiuni de un m, stii si vezi ca e braconata si
Pb de anul asta in ape ultra mici. 40 cm 1,5 kg +, dril de 5 minute, un xperia bagat in apa si nefunctional, dar a inregistrat tot inainte de a muri...
Daca a meritat da!
In apa aia un peste urias, un supravietuitor. Cu o ratiune ancestrala, a intrat in crengi, l - am scos intrand in apa, apoi a intrat in ragalii sa scape, daca mai tineam drilul juma de min, nu il vedeati. Carligul era aproape scos din manevrele acestui stapan al apelor mici si repezi de munte. Nu este nici pe departe cel mai mare pe anul asta, insa e cel mai frumos dril al anului in ape mici, cu un peste destept care a invins braconieri, pradatori naturali si moarte.
Ma inclin.
Setup mitchell avocet 3-10g, okuma ceymar xt 10, infamul mono stroft colour 0,11 mm, agrafa cu vartej trabucco de 22, vobler 2g. Multumesc Wurger, a cata oara?

Wurger

Somn
Of, bai Claudiu ce gunoaie acolo mai nene! Cred ca daca putea sa mearga pe uscat, se căra demult de acolo cleanul ala.
Adica pe raurile astea de langa orase, nu prea te mai mira, dar dupa cum arata acolo.... numai sa faci efortul de a le duce pare mai.mare decat efortul de a le pune unde trebuie.

Mal

Stiuca
Of, bai Claudiu ce gunoaie acolo mai nene! Cred ca daca putea sa mearga pe uscat, se căra demult de acolo cleanul ala.
Adica pe raurile astea de langa orase, nu prea te mai mira, dar dupa cum arata acolo.... numai sa faci efortul de a le duce pare mai.mare decat efortul de a le pune unde trebuie.
Caline, rauletul e curat. Ceea ce vezi ca gunoi este de fapt carpa folosita la braconat. Asa au omorat tot pastravul de acolo. Se pune nisip prundis intre bolovani mari si se sigileaza legaturile dintre bolovani cu carpe si saci de polietilena sau cu membrane de pus pe case ce se gasesc la bricolaj. Cursul raului se deviaza pe un brat mort si e gata crima. Rastoaca se spune popular. Carpele sunt agatate de localnici pe mal ca sa nu faca efort la urmatoarea crima. Am prins un clenut, care este considerat de localnici urias. Adica asta:
Daca ar sti ce am prins eu ieri, ar baga un taf in ragalia cu pricina cu siguranta. Deci avem tara pe care o meritam. Sau cum ar veni omul e o fiinta superioara, plina de ratiune, lucru cu care sunt de acord de altfel...

Dori

Stiuca
Doua ape noi pentru mine, una de munte, una de deal-campie. Doua sedinte scurte, una din cauza dezgustului fata de autoritatile nepasatoare fata de poluare, cealalta datorată lipsei timpului si a altor factori.

20200829_160629.jpg
20200830_170502.jpg
20200830_170536.jpg
20200829_160556.jpg
20200830_170454.jpg
20200829_160712.jpg
20200830_170538.jpg
20200829_160735.jpg
20200829_160744.jpg

Incerc sa vin zilele următoare cu niste explicatii pe un alt topic referitor.. ula locul unde am vrut sa pescuiesc si nu am putut din cauza autoritatilor..

Într-un alt topic mentionam o idee, in cele 2 partide scurte am aplicat-o, am folosit un Fenwick Elite Tech River Runner, o mulineta Abu Garcia Revo.. cu raport de recuperare de 6 si fir textil de 0,05 Shimano Pitbull - nu sunt sigur de denumirea exacta a echipamentului. In general, am simtit atacurile, si 3/4 din ele au fost finalizate, fiind vorba mai mult de rateuri cauzate de rapiditatea apei, am pescuit in apa mica, tip prund si clară .

Ramane sa testez cateva idei in continuare, pe un rau unde exista clenuti mai multi, daca apa ramane calda.

As scrie mai multe, dar, in genere, partidele mi-au lasat un gust amar si... ca aspecte pozitive am invatat ca si clienutii ataca voblere maricele 3-5 cm, dar si ca, unele bulboane inca ascund pesti frumosi - am vazut cativa cleni chiar frumosi - 34-40 cm, in niste poze, păcat ca putini si ca au fost retinuti.

Fir intins!

Ultima editare:
Sus