Carlige offset la stiuca?

Am folosit din astea, de jos. 3,5gr pe gume de 10 cm . La vremea asta, pe ape mici, plimbate lenes pe langa vegetatie.
Doar le-am spalat, deocamdata. Astept sa se dezmorteasca stiuca.

Atașamente

• carlig_offset_lestat_berti_swimbait_nr_30_vanadium_bln_3bucplic.jpg
    carlig_offset_lestat_berti_swimbait_nr_30_vanadium_bln_3bucplic.jpg
    18,4 KB · Vizualizări: 95

Wurger

Somn
Folosesc eu. Unele cu surub, altele fara. Merg pe gume lungi cum sunt alea de la keitech, predators, bass assassin. Uneori merg si pe alea cu șanț in burta dar le cam dezechilibreaza pt ca le casca burta prea mult.
Pe Canibal Shad nu merg si e mai bine asa.
Pe lake fork articulat cu coada orizontala sunt foarte bune. Alea au o degajare in burta care se pupa perfect cu plumbul ala. Totusi faptul ca varful va fi ceva mai fest lipit pe spatele gumelor mari va face sa creasca rata rateurilor.
Sunt altele mai bine gandite acum, cu greutatea sub forma de con si curba carligului mult mai ampla. Asta ajuta guma sa coboare si s.a observat ca lestajul ala conic cu vf inainte trece mai bine prin vegetatie.
20190331_002504.jpg

Pupu a fost mai smecher si a ales carlige mai lungi la care lestul e in fata si nu interfereaza cu golul carligului.
20190331_002515.jpg

miker2ka

Stiuca
Ati folosit carlige offset la stiuca?
Cele de la Rapture cum sunt dpdv calitativ?
aproape in fiecare partida.
Am folosit doar trokar mag swimbait si owner beast. Trokar sunt ceva mai ascutite decat owner.
Ambele sunt foarte bune.
Folosesc doar nelestate si pun ceburaska de la Cipi TM pe burta acului.

StefanBC

Oblete
Folosesc și eu frecvent offset la știucă, însă dintre toate variantele încercate, am rămas la Trokar (lestate). În cazul meu au fost cele mai eficiente.

ikonet

Oblete
Salut, ma ajutati va rog cu ceva recomandari pentru carlige offset? Am comandat Fudo 3/0, 4/0 si 5/0 si mi-au venit niste piticanii, pana in 2.5cm... acum poate nu inteleg eu cum sunt numerotate.
Folosesc montura cheburasca(25g-35g), pentru Dunare, zone cu agatatura multa, gume de la 7-14cm, carlige offset pana acum am folosit 4/5/6(Fudo sau cel putin asa spunea vanzatoarea, erau bulk) potrivite in mare parte cu ce gume am, insa in magazinele de profil din Oltenita am epuizat rapid stocurile gasite intr-unul singur. Daca aveti in stoc personal, cumpar!
Merg folosite carligele antibradis la gume?

miker2ka

Stiuca
Nu se îndoaie nimic. Treci carligul prin ochetul de care lrinzi agrafa. Lestul este mobil pe burta carligului sis isi gaseste singur punctul de echilibru. Pe pauza aluneca spre botul nalucii, pe mulinat se duce spre curbura carligului.

Hades

Stiuca
Nu se îndoaie nimic. Treci carligul prin ochetul de care lrinzi agrafa. Lestul este mobil pe burta carligului sis isi gaseste singur punctul de echilibru. Pe pauza aluneca spre botul nalucii, pe mulinat se duce spre curbura carligului.
Vizualizam că sârma iese în ambele părți, dar acum realizez că partea de prindere a cârligului este mai mare și nu iese din plumb.DurereeeeDurereeee

Hades

Stiuca
Plimbatul greutății pe cârlig animă mai bine năluca ?? Că eu am cârlige gata lestate.

miker2ka

Stiuca
Nu am observat diferente. E doar mai comod.
Poti varia greutatea la acelasi carlig in functie de nexesitati. Am ales solutia asta pentru ca la stiuca folosesc foarte mult offset deoarece anumite gume evolueaza mai bine. Le folosesc chiar daca nu e agatau.

Hades

Stiuca
Mă gândeam la plumbii tăiați si strânși pe cârlig. Oare cu ce viteză zboară la prima stiucă ????!!! gandesccccgandescccc
De fapt pot să bat plumbul foiță și să-l înfășor pe burta cârligului, în funcție de greutatea dorită !!!

oane

Biban
Nu am observat diferente. E doar mai comod.
Poti varia greutatea la acelasi carlig in functie de nexesitati. Am ales solutia asta pentru ca la stiuca folosesc foarte mult offset deoarece anumite gume evolueaza mai bine. Le folosesc chiar daca nu e agatau.
Si care este diferenta dintre aceasta metoda si cea normala,carligul prins de ochet?

miker2ka

Stiuca
Carligele mari offset au ochetul in acelasi plan cu bucla. Ceburasca de regula nu e centrata si afecteaza evolutia nalucii

Hades

Stiuca
Carligele mari offset au ochetul in acelasi plan cu bucla. Ceburasca de regula nu e centrata si afecteaza evolutia nalucii
Cum să o afecteze?? Față de jig îi dă mai mare ”libertate” de evoluție, iar centratul are rost în păstrarea nălucii într-o singură poziție .

Sus