Care Nrx?

kingofbeasts

Rod Builder
Ținta :jiging la șalău,bass,știuca ape între 2si 30 m in general ( riuri si baraje )
Treaba e așa : am ocazia sa achiziționez NRX intr-o “pro deal” la preț bun.
Pana acum le-am evitat ca ma costa prea mult și batul și modificarea . La juma de preț însă merita și vreau sa iau 2 . întrebarea e care 2?
Din cei ce le-ați pescuit care le-ați cumpara din nou ?

Salut King. Mi-au trecut prin mână doar două. 852 și 804 jwr. 852 îl văd un Jigger de 7-14g. Unii zic ca duce 18 alții 10. De pe la 7 se încarcă. Pe la voi la walleye în plajă sub 10g cel mai apreciat e 822 syr. Model de shaky head. Pe râuri și ape adânci cu greutăți între 10-20g îți trebuie una de clasa 3. Pe spinning ai două variante. Jwr 803, și 843 sjr. Asta e mai universal în acțiune față de jwr. Dar cel mai bine e să mergi să pui mâna pe ele ca din ce am văzut nu toată lumea le vede la fel. Pe cast ai mai multe opțiuni pentru plajă mh. Cum e 873c jwr și seria mag bass mbr care sunt mai universale și o idee mai puternice dar cu acțiune mai blândă.

Eu am 852s jwr și 804c jwr, amandouă sunt de jig, ușoare și amândouă sunt wow dar fiecare în felul ei.

852s o am cu inelele alea urâte de fabrică, acum e scurtată vreo 4 cm dar spun părerea despre cum era înainte. Am folosit-o pe ape de la 5 la 25 m cu cap jig de la 5g la 10g, cu 5g e la limită cu senzitivitatea, cel mai bine se simte cu 7g iar per total nu cred să fi trecut de 15-16g ceea ce cred eu este limita superioară. Ca și fir folosesc daiwa morethan x8 # 0.8. Lanseta este permisivă pe vârf, merge și la alte tipuri de năluci unde o poți folosi și de pe la 3.5g cât zice producătorul dar trebuie fir subțire.

804c jwr inele schimbate cu torzite, lansetă de jig clasic, simte bine de la 7g cap jig și duce și peste 20g jig plus gumă, eu am folosit-o maxim cu 10g plus gumă mare și cu rapala rippin rap de 6 cm, pt că abia am luat-o (mulțumesc Sami ), dar am prins știucă (72cm), șalău(50), biban (37cm) și mi-am cam dat seama de ce poate. O folosesc cu fir ygk, pare # 1 dar nu sunt 100% sigur.
O văd foarte potrivită pt apele de care zici tu, care sunt cam la fel cu cele frecventate de mine. Este o lansetă puternică dar care nu ia din plăcerea drilului, nu e rangă deși o văd mai țeapănă decât 852s.

Atașamente

• 20240330_073926.jpg
    20240330_073926.jpg
    251,2 KB · Vizualizări: 75
  • 20240402_094546.jpg
    20240402_094546.jpg
    205,1 KB · Vizualizări: 66

anem

Stiuca
pe ape adanci, pescuit la distanta, curent puternic ... 804C-ul e criminal. o lanseta rigida, puternica, simte cum nu simte vreo alta lanseta, inteapa excelent doar ca in zona malului daca nu ai mana formata risti sa mai scapi cate un peste. e data pana in 21 de grame dar am dat cu ea si 30 de grame plus guma sau chiar lipless-uri de 30. din pacate am rupt-o si reparatiile incercate se pare ca nu au functionat. am incercat sa o gasesc la un pret decent dar mi-a fost imposibil asa ca am luat alta de care nu sunt chiar atat de convins. dar parca si acum as cumpara un alt 804 ... daca nu ar fi alte prioritati.

acum folosesc si 803C-ul ... cu totul si cu totul alta lanseta, mult mai finuta si mai potrivita pentru un pescuit in ape mai linistite, un pescuit mai incet/tehnic ... si care nu m-a dat pe spate cu senzitivitatea, cum a facut-o 804-ule. asta e data pana in 17 ... si mi se pare un 17 grame cinstit chiar daca am incercat si 25 sa vad cum merge, dar e prea mult.

kingofbeasts

Rod Builder
Eu ma gândisem la un 842 S MR . Un inshore de 7 picioare cu power rating pana in 30 lb și plaja 3/16 -5/8.( 5-17 grame). Îl vroiam pentru ca e blank puternic pe coada dar are vârful totuși fin(cel puțin așa îmi imaginez).
Cel mai frecvent pescuiesc cu bile de 9,11,14,17 grame la care adaug guma.
Batul meu de suflet acum e NFC X-Ray 732 , dar ma uit cu jind la 733-ul muzei care e mai complet puțin . Pentru bile mari am 736 care duce cât îmi trebuie dar îl pescui destul de rar.
A doua opțiune pentru maxim de finete era 803 s JWR cu power rating la jumătate și o idee mai scurt dar plaja m-ar aduce înapoi la 732 ( 3.5-12,5 grame)și asta e la limita de finete care-mi place.
A treia opțiune era 843 S SJR .Din nou putere de 15lb dar mai solid pe vârf cu plaja 5-21 .
Următorul era un mag bass 842c MBR care ini aduce aminte de vechiul meu IMX care mi-a fost favorit in țara pana sa plec și pana sa apara x-ray .Puterea pana in 14 lb si plaja 7-17,5 dar pe blank mag bass care sunt in general mai solide.
Ultimul pe lista mea era tot casting 803c Jwr cu puterea 12-16 livre și plaja 3/16-5/8 dar mai scurt și extra fast.
Motivul pentru care întreb e ca nu am unde sa le văd. La noi in magazin vor intra doar de la anu iar magazinul care avea nrx-uri in Ottawa s-a desființat la covid.
Mie o sa-mi vina direct de La Shimano USA și devi tre sa cumpăr fără sa văd .

X-ray am avut 732, 733, 736, nrx e din altă liga. Sj 736 poate fie aproape de 804c jwr dar cu mențiunea că x-ray începe să simtă de pe la 9g jig și nu duce cât duce nrx, nrx pare mai puternic.
Mb 733 comparabil cu 852s jwr dar ducea o idee mai mult, un 12g plus gumă, impresia fiind inversă față de comparația 804-736 și anume ca x-ray 733 e mai puternic.
Per total mi se pare că nrx sunt mult dar mult mai rezistente. X-ray îmi dădea impresia de fragil, deși sj 736 mi a plăcut foarte mult, poate și ca era mai lung decât nrx.
X-ray sunt mai japoneze oleacă dacă ma pot exprima așa.
20210109_205358.jpg

kingofbeasts

Rod Builder
M-am mai uitat la ceva clipuri și părerea pare sa fie unanima printre cunoscătorii de pe continent și anume ca , dacă e sa cumperi un singur NRX , e bine sa fie 852 s jwr ca fiind cel mai util din toată gama și unul din cele mai senzitive. Pana la urma asta o sa fie probabil unul dintre ele ( deși cel mai probabil o sa fie doua identice ca sa nu se simtă muza neglijata :) ) și la anu, dacă o fi sa mai fie, o sa iau ceva in completare. Aparent cu evoluția lui in NRX + , și îmbunătățirea blancului cu spiral wrap, e mai crisp și duce o idee mai bine abuzurile in plaja superioară .

Mulțumesc pentru feedback.

OldSkull

Rod Builder
kingofbeasts, daca vrei feel peste NRX vezi MB 725-1 C602 - ai review-ul meu aici pe forum.

In mare, ai 5-21g jig plaja de lucru, e lanseta mea de la 0.5m la 20m, orice fel de apa, pur sange jig cu varf usor jucaus dupa care intra in rezerva super repede, surprinzator e si suficient de progresiva incat sa te lupti cu pesti nervosi si mari.

In acest moment lucrez la noul SJ 764-1 C6O2 (7-28+g jig aproximat), mega blank - super echilibrat si pastreaza calitatile celui de mai sus.

kingofbeasts

Rod Builder
bogdan.neamt
Cum compari capacitatea de lansare a lui 732 cu NRX 852? Văd ca mulți punctează ca cel din urma nu lansează bine și unii chiar recomanda pentru asta 872 care e la fel dar cu 2 inci mai lung și o idee mai moale pe vârf .

OldSkull

Rod Builder
bogdan.neamt
Cum compari capacitatea de lansare a lui 732 cu NRX 852? Văd ca mulți punctează ca cel din urma nu lansează bine și unii chiar recomanda pentru asta 872 care e la fel dar cu 2 inci mai lung și o idee mai moale pe vârf .

Daca nu ma insel, Bogdan vb de un SJ 732 ce l-a primit de la mine, blank ce a fost lanseta mea pe care am trosnit-o la bacheta din spate a masinii, in acest mom e un blank reparat - nu mai 100% originalul. Din ce-mi aduc aminte din sezonul in care am pescuit SJ 732 - e cel mai bun lansator pe care l-am avut, un blank super versatil cand vine vb de diferite tipuri de naluci.
852 e ceva mai senzitiv ca 732 cand le-am comparat, dar la unii in mana mai scapa pesti si intradevar nu e cel mai bun lansator. De 872 am auzit numa' de bine, cred ca acel varf mai jucaus contribuie la performante mai bune pe anumite planuri.

872, 852, 893, 894 sunt niste lansete etalon in special cand vine vb de jiguri.

X-ray 732 mi s a părut mai light decât nrx 852, cum dau aproape numai din barcă nu prea a contat cum lansează dar ca idee pot spune că cu fir subțire, daiwa morethan x8 #0.8 și 0.6 uneori, in cazul meu, nrx aruncă de nu-ți vine sa crezi.
Da, 732 e cel de la tine OldSkull

852-ul jwr e cumva și rigid și cu vârful destul de moale în lanseu. Se încarcă mult mai bine decât ai zice. Dar se simte ca e jigger. Nu am avut foarte multe lansete ca și colegii ca să mă pronunț la senzitivitate dar din ce am avut dacă poison glorious cu vârf solid e mega wow, nrx-ul e wtf! Incredibil curent electric. E singura lanseta de șalău care mi-a dat senzația ca nu mai am nevoie de nimic altceva.

La x-ray mai este o problemă, sau era, nu știu, același model de blank era diferit de la un blank la altul. Poate s-au mai standardizat dar acum câțiva ani așa era.
Cu nrx nu prea ai cum da greș.
Sper să pot lua și un 872, sunt foarte curios cum e.
Unii spun ca e pt apă adâncă dar având vârful mai permisiv, in mintea mea asta e o contradicție și ma intrigă.

Am uitat, am avut și sb 683 prelungit la 2.15 m, foarte fain blank și ușor, respecta puterea data de producător, adică dai cu 12g plus gumă, numai ca e fast nu extra fast. Parca mi a dat emoții la o știucă de 80+ cm, pe când 852 s-a ținut bine tare cu crap de +4kg.

Nrx 852s in lanseu, 5g și sg canibal shad de 8cm
VideoCapture_20221107-094005.jpg

In drill cu un șalău de ~3kg
VideoCapture_20221103-080323.jpg

OldSkull

Rod Builder
La x-ray mai este o problemă, sau era, nu știu, același model de blank era diferit de la un blank la altul. Poate s-au mai standardizat dar acum câțiva ani așa era.
Cu nrx nu prea ai cum da greș.
Sper să pot lua și un 872, sunt foarte curios cum e.
Unii spun ca e pt apă adâncă dar având vârful mai permisiv, in mintea mea asta e o contradicție și ma intrigă.

Prin 2018-2019, la inceput, mai existau diferente la X-Ray, de exemplu MB 733 a inceput la 47g, dar s-a standardizat la 54g per blank, seria noua din gama X-Ray au variatii de max 1g per blank si isi pastreaza diametrele de varf si butt, la C602 de exemplu, din 15-20 bucati de MB 725-1 AirCarbon toate au venit 46-47g. SJ 703-1 AirCarbon 39g si SJ 764-1 AirCarbon 60g, daca nu ma insel asa le da si producatorul.

OldSkull

Rod Builder
Am uitat, am avut și sb 683 prelungit la 2.15 m, foarte fain blank și ușor, respecta puterea data de producător, adică dai cu 12g plus gumă, numai ca e fast nu extra fast. Parca mi a dat emoții la o știucă de 80+ cm, pe când 852 s-a ținut bine tare cu crap de +4kg.

Nrx 852s in lanseu, 5g și sg canibal shad de 8cmVezi atașament 55912

In drill cu un șalău de ~3kg
Vezi atașament 55913

E un blankulet fain SB 683, dar e departe de 852s jwr, SBul fiind un light salau in toata regula, capabil de 2-3g pana pe la 9-10g dpmdv, de acolo si emotiile cu stiuca respectiva.

China pe SB 683 prelungit 2.11m - m-a rupt, mai ales ca aveam un TN pe care nu voiam sa-l pierd.

Sus