Braconajul prin spinning pe cuiburile de salau.

• Autor subiect SiGi Lures
  • Dată creare
S

SiGi Lures

Guest
Profitand de legea stupida a prohibitiei care permite pescuitul cu naluci in perioada cand salaul depune icrele unii ''spiningari'' cu lansete de top harponeaza femele doldora de icre, si prind masculuii care pazesc cuiburile.
Nu se elibereaza aproape nimic. Zeci , poate sute de femele ca aceasta din imagine sunt sacrificate pentru bani ori mancare.

Sculele folosite sunt lansete de top, din grafit, foarte senzitive , si fire subtiri ,rotunde . Cu o astfel de unealta , ''spiningarul'' urmareste unde este cuibul si insista cu un jig pina harponeaza femela sau masculii agresivi care musca de naluca..

Nu foloseste un sonar performant si nici vreun dispozitiv care sa adune pestii. Pur si simplu profita de situatia cand acestia vin la mal sa depuna ponta care ar trebui sa asigure generatiile viitoare.

Timp de 2-3 saptamani, zilnic sunt omorate zeci de femele.
Faptasii se numesc ''spiningari''. Si nu tin cont de nici o lege.
Aradenii (unii) au avut o initiativa acum 2 ani, si anume de a plati o firma de paza privata care sa monitorizeze locul. Si eu am fost unul dintre prostii care am contribuit cu bani. Ca baietii destepti au pactizat cu paznicii si au scos tone de salau cat a depus salaul. Chiar pescari care din gura ii condamna pe braconierii cu plasa,grebla si curentul se folosesc de mijloacele mai sus mentionate pentru a prinde capturi de exceptie, fara a elibera decat vreun amarat de mascul las juma de kil..dupa care se lauda pe facebook cu capturile, fara sa vezi macar o eliberare..
Nimeni nu ia atitudine.
Se ia atitudine doar cand e vorba de alt gen de pescuit.
Acuma in momentul asta se intimpla ca spiningarii distrug fara discernamant ceea ce ar trebui sa fie generatiile viitoare.

Toate acestea au loc in excavatiile balastierelor ,locuri devenite foarte propice reproducerii salaului, daca nu ar exista acesti asa zisi ''spiningari''Probabil ca vor urma interdictii care ne vor afecta pe toti..

AlexH

Moderator
Membru personal
Intr-o oarecare masura am observat fenomenul si la Sibiu. Spun intr-o oarecare masura deoarece pestele tinta nu era strict salaul si treaba a inceput pe la sfarsitul toamnei. Dintr-o data m-am mirat ca s-au inmultit spiningarii. Insa era vorba de fostii hâțari care au trecut de la ancore la jiguri 6/0 - 7/0 si gume de 3-5cm. Pe astia ii depistai usor datorita tehnicii similare cu cea veche.
Mai erau si cei din categoria spiningari de elita, care nu se opreau la primul peste harponat ci continuau zile in sir pana cand se epuiza locul.

adiwolf

Moderator
Membru personal
de cand s-a inventat pescuitul si a aparut ramura spinning, iar pescarul roman si-a dat seama ca salaul depune in mal si isi apara cuibul cu curaj s-au intamplat, se intampla si se vor intampla astfel de fapte total reprobabile
probabil ca nu se vor opri decat cand nu se va mai prinde nimic
ma indoiesc ca la ora aceasta in Romania, exista capabilitatea si dorinta de a se face ceva in domeniul asta si in sensul protejarii resursei acvatice
nu cred ca exista nici o organizatie capabila sa protejeze momentul depunerii salaului in apele naturale.
si daca stau sa ma gandesc bine, fenomenul este dus la extrem si prin organizarea unor concursuri de pescuit la spinning, ghici la ce specie - salau, binenteles, tocmai la momentul propice depunerii - oare de ce?!
si vorbim de organizatii si pescari, creme a la creme care participa la asa ceva

S

SiGi Lures

Guest
Ce treaba au concursurile?? Pe incintele lor private pot sa pescuiasca si cu trotil...io vorbesc de ape naturale si vorbesc de pescari obisnuiti.. vorbesc de oameni de linga noi. Lasa ce-i acolo, nu indrepta lucrurile acolo ca sunt multi oameni de calitate pe acolo , chiar daca nu toti..

La Bacau situatia este mult mai acuta . Acolo CRE Bacau pune bata la propriu pe braconieri. Este un adevarat razboi. Braconierii pun pe drumul pe unde stiu ca vin jandarmii si membrii CRE scoabe care le provoaca pene la masini..In TG. Mures, s-au luat la bataie braconieri contra pescari cinstiti..e jale..

Lumea se bucura ca salaul e mai usor de prins in perioada asta, si pe facebook vezi numai femele cu burta plina sau masculi negri. Dar din pacate nu prea ai ce face, legea este de partea lor, eliberarea depinde de caracterul pescarului.
Din acest punct de vedere eu am noroc, pescuind pe o acumulare de munte (Zetea) unde salaul depune la sfarsitul lui aprilie/inceput de mai.

Silviu

Somn
Dar un lucru pe care nu îl știu... după ce eliberezi un șalău, se întoarce pe cuib?

kingofbeasts

Rod Builder
Lumea se bucura ca salaul e mai usor de prins in perioada asta, si pe facebook vezi numai femele cu burta plina sau masculi negri. Dar din pacate nu prea ai ce face, legea este de partea lor, eliberarea depinde de caracterul pescarului.
Din acest punct de vedere eu am noroc, pescuind pe o acumulare de munte (Zetea) unde salaul depune la sfarsitul lui aprilie/inceput de mai.
Tocmai ai lansat o invitație oficială de pescuit la șalău “extra sezon” cu data și locație așa ca, norocul tău s-a cam dus pe apa sâmbetei . Unele informații e bine sa le ții pentru tine pe viitor .

Silviu

Somn
Nu este nimic secret sau nou, dacă dai un google search cred că și pe wikipedia scrie despre comportamentul șalăului

S

SiGi Lures

Guest
Dar un lucru pe care nu îl știu... după ce eliberezi un șalău, se întoarce pe cuib?
Problema este ca imediat dupa salau depune platica. Platica vrea sa manance icrele sau alevinii de salau. Masculul salau sta vreo 2 saptamanai pe cuib si da se intoarce , daca apuca..Eu am vazut batalii intre salai si platici la un kil -doua bucata, nu odata..Cand depune platica ataca si jigul..

Nu este nimic secret sau nou, dacă dai un google search cred că și pe wikipedia scrie despre comportamentul șalăului
Silviu, atata timp cat pana si pe grupul Street spinning apar indivizi cu 7 - 8 salai plini de icre, doar ca sa primeasca like-uri- nu vad de ce sa dispara acest topic. e bine ca lumea sa constientizeze ca asa ceva insemana macel, bataie de joc la adresa acestei specii. Si culmea, tot aia care se lauda cu sacolese pline de salai - tot aia vor vi cei care peste 2 -3 ani o sa se planga ca a disparut salaul de pe ape natural.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Atata timp cat nu va asumati sa numiti cu nume si prenume astfel de indivizi, nu va mai mirati si nu va mai smiorcaiti ca lumea este asa cum este.
Noi suntem vinovati, cu totii, ca permitem existenta lor.
Restul este gargara si putem scrie noi aici si pe toate forumurile din lumea asta, tot nu se va intampla nimic.

S

SiGi Lures

Guest
Adiwolf pastreaza-ti pentru tine consideratiile atata timp cat contribui si tu la aceasta gargara.
Nu se smiorcaieste nimeni decat tu in persoana.
Si pentru stiinta ta unele lucruri care se fac se fac in asa fel incat nu se scrie despre ele.

Motivul pentru care am deschis acest topic este pentru aceia care, aratati cu degetul acuzator spre clonc si spre sonar, vara.

Uitand sa zica ce ravagii face spiningul doar cu un textil subtire, fara sonar. Cu sonar, nici nu mai vorbesc.

Este o atentionare pentru barna din ochii lor.

Dati-mi dreptate si stergeti topicul...

Ascundeti rahatul sub pres..

S-au luati atitudine..

Sunteti forum de spining care aspira la forumul no1 din tara pe linie de spinning.

Luati atitudine..concret..ca aveti audienta..si in audienta aia precis sunt si urechile care trebuie sa auda.

Ca o previziune sumbra, pe care nu o doresc, prevad ca spiningul va suferi o limitare din drepturi ,cum dealtfel s-a inceput cu dubla perioada de prohibitie..acuma urmeaza asta cu cuiburile...buba e prea coapta sa nu puroieze.

Ieri am venit din Retezat..setca,parasuta si curentul sport national pe barajele si raurile de munte..dimineata., In Arad , am intrat pe la niste cuiburi de salau...plin de urme de cizme pina a glezna prin mal...baietii or scos vartos pe femele..cativa masculi viteji inca patrulau prin zona..poate macar 10 procente din icre or ajuns calea spre eclozare..poate..

S

SiGi Lures

Guest
Doar cand sunt provocat..
Si provocarea asta o avut loc cu ceva timp in urma , am zis ca o sa tin minte sa va arat ca si spiningul are detule bube-n cap, da' de spining nu se spune nimic..
Mai urmeaza un moment dupa deschidere cand se macelaresc somnii..tot la spinning..Abia dupa aia puteti arata spre clonc..vine canicula. apele scad ,curentul e mai moale..in sfarsit se poate da si la clonc..

AlexH

Moderator
Membru personal
Deci sa inteleg ca tu ai deschis topicul asta doar ca "sa dai peste nas" celor care au afirmat ca pescuitul la clonc produce pagube in populatia de somn, si nu l-ai deschis ca sa constientizam si sa incercam sa luam masuri.
Nu te supara pe mine cand iti zic, dar te-ai comportat ca un copil caruia ii spui ca ceva nu ii bun si in loc sa vada asta prefera sa arate ca si altele nu sunt bune.
Eu stiu ca voi ati incercat sa faceti ceva acolo, concret. Dar doar pentru ca nu a mers treaba asta nu face pescuitul la clonc mai bun.

Sus