Aurel

Piranha
Astăzi în Rm. Vâlcea, cei din zona stiu, "La caramida" niște mari nenorociți, toti dădeau la "agatat" cu două sau mai multe ancore..........
20181202_152724(0).jpg
20181202_152739.jpg
20181202_152740.jpg
20181202_152752(0).jpg

Nemernicul cu căciula cu alb era foarte mândru "prinsese" doi odată......niște zdrențe ordinare asta sunt. Si nu fac asta de foame pentru ca unii aveau niște super bolizi parcati pe mal.

AlexH

Moderator
Membru personal
Din pacate stiu ca acolo la voi, oricat ati incerca acum, politia nu ar face nimic. Ba chiar s-ar putea sa va trezeti voi cu ceva chemari pe la sectie. Sincer imi pare rau.

Aurel

Piranha
Din pacate asa sta treaba! Dar tot ma gandesc cat de bou si retard sa fi sa dai la ancora in oraș, sa ai masina de peste 10000 € si sa te pretezi la pescuit la "japca" asa cum zic ei si unii cu bete de spinn nu tocmai ieftine, niște nemernicul mi- epukepukepukepuke de ei

D

Deleted member 13

Guest
Din pacate stiu ca acolo la voi, oricat ati incerca acum, politia nu ar face nimic. Ba chiar s-ar putea sa va trezeti voi cu ceva chemari pe la sectie. Sincer imi pare rau.
Pai de ce? Sunt in alta tara ? Au scos deja Romania din UE? Intreb pentru un prieten :)

• Like
Reactions: adi

AlexH

Moderator
Membru personal
Pentru ca prea mult timp a fost lasat acest fenomen sa ia amploare acolo, incat se practica ca si cum ar fi legal. Stiu ca era retorica intrebarea...

D

Deleted member 13

Guest
Prietene , nu stiu daca mai vin pe Olt. Ma duc pe incintele mele secatuite si cam atat.Macar nu imi sparge masina :) )))

adiwolf

Moderator
Membru personal
gabyspin
cu tot respectul, dar.............nu stii ce vorbesti.
ce te face sa crezi ca nu se stie de situatia de acolo?! -dealtfel similara pe toate barajele de pe Olt?!
toate barajele au paza propie si in mod normal nu ai voie sa stationezi pe baraj si nici in preajma lui ce sa mai zic de pescuit care este stipulat clar in lege ca interzis, iar paznicii si personalul lucrator la baraje stiu foarte bine acest lucru.
doar ca..................si ei fac acelasi lucru, adica braconeaza, in timpul serviciului !
ce te face sa crezi ca politistii din apropiere nu stiu ce se intampla acolo?! ca ei vin la apelul la 112, este chemat cel mai apropiat organ al legii pe raza caruia se petrece evenimentul/infractiunea si ghici ce?! vin exact cei care sunt in zona si cunosc prea bine fenomenul si pe cei care il practica, dar.............mananca si familia politustului local un peste, sau asa isi asigura forta de munca la sapat la vara sau taiat lemne la iarna, ca deh, la o adica sunt toti de acolo, din aceeasi comunitate
si chiar daca ar vrea sa faca ceva, mai mult decat un proces verbal si o amenda ce se poate transforma in penala...............nu prea poate, iar la ce legi avem noi in tara la acest moment, nici dracu nu ii baga in seama cu un dosar de braconaj piscicol, le da cu NUP din start si politistul stie asta, asa ca............pentru ce sa se mai deplaseze la o sesizare de acest gen chiar si venita la 112?!
o sa spuna ca a fost si nu era nimeni sau ca fapta reclamata nu exista
prin anul 2012-2013 am stat doua ore pe barajul ala asteptand politia sau pe inspectorul ANPA caruia ii sesizasem in mod direct si personal la telefon, faptul ca se bracona in baraj, respectiv se scoteau setcile de catre niste indivizi, ziua in amiaza mare - am trimis si nr masinii si o filmare in care se vedea masina si barca cu plase.
nu a venit nici dracu !!
iar cand l-am intrebat pe inspectorul pulix de la ANPA a zis
aaaaaa, ii stiu pe aia, sunt aia de au gaterul ala din apropiere, nu am ce le face, am fost peste ei si au zis ca nu se pot abtine, dar mi-au promis ca nu mai baga curent !!!
capzidcapzidcapzid
deci...............despre ce vorbim?!!!
v-am tot spus sa nu mai judecati la modul general prin filtrul faptelor voastre sau a ceea ce cunoasteti si stiti ca se intampla in zonele voastre
nu va mai raportati doar la zona voastra de cunoastere si influenta, tara asta este mult mai mare, cu multe zone care au caracteristici atat de diferite ca nu ai zice ca este aceeasi tara sau are aceleasi legi.
din pacate necajitrau

AlexH

Moderator
Membru personal
Din pacate asa sta treaba pe acolo. Stiam din numeroasele discutii avute cu colegii de la Valcea, cat si din discutiile avute cu cei care ne ajuta sa combatem la Sibiu acest fenomen.
Dar sa sti Adi ca pe barajele din jud. Sibiu nu se intampla asta, iar cei prinsi pescuind sub limita celor 500m au fost avertizati sau sanctionati cu amenda de catre jandarmi, care stiti ca nu e chiar mica. Asta i-au facut pe majoritatea sa se gandeasca de 2 ori inainte sa mai incalce legea.
Doar ca unii inca o mai fac, pe ascuns.

Revin insa la situatia de acolo. Cred ca doar interventia altor autoritati, nu cele locale, ar putea sa-i mai limiteze, insa nu sunt sigur de asta. Pana nu se considera braconajul ca fiind un atentat la bunul national, nu avem nici o sansa reala de izbanda.

gabyspin

Stiuca
gabyspin
cu tot respectul, dar.............nu stii ce vorbesti.
ce te face sa crezi ca nu se stie de situatia de acolo?! -dealtfel similara pe toate barajele de pe Olt?!
toate barajele au paza propie si in mod normal nu ai voie sa stationezi pe baraj si nici in preajma lui ce sa mai zic de pescuit care este stipulat clar in lege ca interzis, iar paznicii si personalul lucrator la baraje stiu foarte bine acest lucru.
doar ca..................si ei fac acelasi lucru, adica braconeaza, in timpul serviciului !
ce te face sa crezi ca politistii din apropiere nu stiu ce se intampla acolo?! ca ei vin la apelul la 112, este chemat cel mai apropiat organ al legii pe raza caruia se petrece evenimentul/infractiunea si ghici ce?! vin exact cei care sunt in zona si cunosc prea bine fenomenul si pe cei care il practica, dar.............mananca si familia politustului local un peste, sau asa isi asigura forta de munca la sapat la vara sau taiat lemne la iarna, ca deh, la o adica sunt toti de acolo, din aceeasi comunitate
si chiar daca ar vrea sa faca ceva, mai mult decat un proces verbal si o amenda ce se poate transforma in penala...............nu prea poate, iar la ce legi avem noi in tara la acest moment, nici dracu nu ii baga in seama cu un dosar de braconaj piscicol, le da cu NUP din start si politistul stie asta, asa ca............pentru ce sa se mai deplaseze la o sesizare de acest gen chiar si venita la 112?!
o sa spuna ca a fost si nu era nimeni sau ca fapta reclamata nu exista
prin anul 2012-2013 am stat doua ore pe barajul ala asteptand politia sau pe inspectorul ANPA caruia ii sesizasem in mod direct si personal la telefon, faptul ca se bracona in baraj, respectiv se scoteau setcile de catre niste indivizi, ziua in amiaza mare - am trimis si nr masinii si o filmare in care se vedea masina si barca cu plase.
nu a venit nici dracu !!
iar cand l-am intrebat pe inspectorul pulix de la ANPA a zis capzidcapzidcapzid
deci...............despre ce vorbim?!!!
v-am tot spus sa nu mai judecati la modul general prin filtrul faptelor voastre sau a ceea ce cunoasteti si stiti ca se intampla in zonele voastre
nu va mai raportati doar la zona voastra de cunoastere si influenta, tara asta este mult mai mare, cu multe zone care au caracteristici atat de diferite ca nu ai zice ca este aceeasi tara sau are aceleasi legi.
din pacate necajitrau
Ok, se pare ca la voi ii foarte grava situatia din pacatenecajitrau
Stiu un caz la noi pe Bega unde s-a sunat la 112, a venit politia destul de repede (cazul fiind in oras) si s-a lasat cu amenda si bete confiscate.

Sus