Braconaj pe Dridu

octavio79

Black Bass
Pe acest lac acum multi ani am avut partide de neuitat la stationar si la rapitor, in special salau. Cum sunt plecat de multi ani chiar nu mai stiam mai nimic de el decat ca a fost golit ca sa se repare barajul. Am cautat pe youtube si am gasit aceasta inregistrare care ma scarbit complet. E ceva timp de cand e facuta dar arata realitatea de acasa.

adiwolf

Moderator
Membru personal
realitatea este ca 99% dintre pescari - si vorbim aici de toti pescarii, indiferent de stil sau ramura practicata - merg la pescuit sa prinda peste pentru mancare
nu conteaza banii, bunastarea sau integritatea morala, pestele trebuie sa stea pe masa in tigaie, iar daca mai vorbim si de marea masa de "pescari" care sunt de regula din clasa cea mai saraca a populatiei............atuncea nu are rost sa ma vorbim
realitatea de acasa este saracia si lipsa educatiei

octavio79

Black Bass
Adi ai dreptate, descrierea ta este corectă. Educația sa făcut rău dintotdeauna și oricât ar spune mulți ca în școlile noastre se învață păi nu se învață cum trebuie. Dacă rezultatul educației care o terminăm sunt oameni care nu înțeleg că furtul, braconajul, egoismul etc etc etc sunt lucruri care nu ajută la ridicarea noastră ca oameni și nu ridică o națiune pai atunci avem o mare problemă. De aici și sărăcia, prostia creează sărăcia.

Zippo47

Stiuca
Salutare!
Sunt de acord cu toti care spuneti ca noi , romanii nu suntem educati in acest spirit, dar numai in procent de 50%. Si sa va spun si de ce . Nu este vorba numai de educatie . Am observat ca sunteiti multi si prin alte tari si , din intamplare , am avut si eu ocazia sa trec si eu de granitele acestei tari, in ultimii 2 ani ( in 2 tari diferite - Spania si Norvegia). Si am observat ca educatia , despre care vorbiti , este sustinuta de reguli si de legi care se aplica. Atat timp cat nu se da cu biciul , nu se vor auzi pocnituri!

octavio79

Black Bass
Salutare!
Sunt de acord cu toti care spuneti ca noi , romanii nu suntem educati in acest spirit, dar numai in procent de 50%. Si sa va spun si de ce . Nu este vorba numai de educatie . Am observat ca sunteiti multi si prin alte tari si , din intamplare , am avut si eu ocazia sa trec si eu de granitele acestei tari, in ultimii 2 ani ( in 2 tari diferite - Spania si Norvegia). Si am observat ca educatia , despre care vorbiti , este sustinuta de reguli si de legi care se aplica. Atat timp cat nu se da cu biciul , nu se vor auzi pocnituri!

Zippo in cei 16 ani de cand pescuiesc pe afara m-au controlat la actele de pescuit exact 3 ori pe ape publice si exact 5 ori pe ape private (cu plata separat ). Contrale am vazut dar le puteam eschiva daca vroiam insa nu era nevoie. Mai mult anul acesta cand am fost controlat aici la mine pe lac eu personal i-am invatat pe paznici smecherii ilegale care le-am vazut la pescari in general straini pe balta pentru ai prinde mai usor pe braconieri.
Deci as spune ca in general au educatie pescarii pe afara si sincer iti spun daca chiar vrei sa braconezi poti fara foarte multe obstacole. Si romanii suntem faimosi la braconaj in pescuit.
Acum imi este usor fiindca ne-au cunoscut multi spanioli dar inainte nici nu ne bagau in seama. Imi amintesc cand un spaniol a venit sa-mi spuna ca eu sunt singurul roman care el la vazut ca elibereaza pestii. Nu stiu daca a fost o gluma dar pe mine m-a deranjat.

Zippo47

Stiuca
Te cred. Stiu despre ce vorbesti. Dar asta este rezulatul regulilor ce sunt precedate de pedepse , in caz de nerespectare, reguli ce au fost impuse cu mult timp in urma si acum au devenit obisnuinta. Acum lor li se pare ceva iesit din comun atunci cand cineva ieste din tiparele lor- eu vorbesc din punctul de vedere al unui om care acum a avut contact cu lumea exterioara si , din cele spuse de localnici (eu am fost in Spania in zona de sud si in Norvegia , in Oslo si prin imprejurimi),candva erau atenti la tot ce misca. Si acum sunt numai ca lumea s-a obisnuit cu regulile.Este ca si mancatul ciorbei cu lingura si a fripturii cu furculita si cutilul - daca vezi pe cineva mancand cu mana la o masa in public , il arati cu degetul dar nu faci altceva. .. As fi spus mai mult dar nu vreau sa fiu off topic. Sa nu intelegi gresit; sunt de acord cu tine dar va mai trece apa pe Dunare pana se va intampla ceva.( Trebuie sa spun asta: cand am fost in Norvegia , eram in masina cu un norvegian 100% si fuma in masina. A vrut sa arunce chistocul pe ferestra masinii si a spus ma mult sa auda el: Of, Iar am masina in spate! Acolo daca faci ceva de genul asta si te vede cineva , suna la politie si fara martori, fara alte declaratii , primesti amenda acasa).

Sus