Braconaj in miezul zilei, pe Dunare

IQZerO

Oblete
In minivacanta de Rusalii am pescuit 3 zile pe Dunare. Dupa ce am incercat toate locurile consacrate de pe mal, fara nici o urma de atac, am luat-o cu barca pe bratele moarte, dupa stiuca. Apa tulbure, nivelul ridicat nu mi-au adus nici un atac nici acolo (locuri unde in cele mai proaste zile tot pacaleam 1-2 marlite, cat sa simt un dril). La intoarcere, am avut neplacuta surpriza de a ma intalni cu o barca in care era 3 braconieri. Din barca coborau in apa 2 fire de curent. Neplacut moment, mai ales ca acestia braconau la mai putin de 2km de pontonul Politiei de frontiera si pontonul Politiei Transporturi Navale. Unul dintre braconieri, mi-e rusine sa recunosc, imi este var, motiv pentru care n-am facut sesizare la 112. I-am comunicat ulterior insa, ca la o a doua intalnire in situatia aceasta, voi filma si voi anunta autoritatile, fiind dispus sa fiu si martor in eventualul proces. Din pacate, mi-a ras in nas si mi-a servit-o p-aia cu "Cine sa vina la sesizarea ta? N-ai vazut unde dadeam?". Ce este de facut in aceasta situatie?

1. Sesizare, caci neamurile nu sunt mai presus de lege.
2. In particular, daca nu e mai solid, il "curentezi" pentru tinere de minte. Asa ca de la var la var.
Nu vreau sa fiu inteles gresit dar daca nu se iau masuri viitorul e mic si negru.
Oricum, delicata situatieDurereeee

IQZerO

Oblete
Sesizare am zis si eu ca fac, data viitoare. Din pacate, nu se pune problema "curentarii fizice" pentru ca, asa cum ziceam, imi este var, cu 6 ani mai in varsta...ca de la var la var, i-am urat de toate cele. Cel putin un dosar i-a fost facut de un alt var, politist, acum cativa ani. O sa apelez tot la el, cand va fi momentul. Sunt convins ca ma va ajuta :)

Maniacs

Biban
Sesizare am zis si eu ca fac, data viitoare. Din pacate, nu se pune problema "curentarii fizice" pentru ca, asa cum ziceam, imi este var, cu 6 ani mai in varsta...ca de la var la var, i-am urat de toate cele. Cel putin un dosar i-a fost facut de un alt var, politist, acum cativa ani. O sa apelez tot la el, cand va fi momentul. Sunt convins ca ma va ajuta :)

Dar un var prin politica nu ai? Chiar era buna o "pila" la aia de sus :))

Zippo47

Stiuca
Salutare!
Ieri ieseam din Balta Ialomitei ( adica treceam cu bacul peste Bratul Borcea) si, pe malul cu localitatea Facaeni, un fost politist din Fetesti- Paslaru, cumpara de la braconieri un sac de scrumbie. In acel moment , in zona respectiva, erau 2 echipaje , unul de la jandarmi si unul de la politie dar nu a reactionat niciunul. Asta braconaj! Corb la corb nu-si scoate ochiul !

Claudiu

Administrator
Membru personal
Bre de mine au ras cand dadeam la undita in Cazane si au cumparat de la braconieri. Mi-a si zis ca doar asa se mai prinde

Wurger

Somn
Vorba e .... de ce nu suna ? Sa nu fi fost nici el complet in regula !?
Daca gasesti un bolovan mare, de vreo 4-5 kile si vrei sa vezi daca rezista barca, ce se intampa oare!? Cheama braconierii politia ?

Dori

Stiuca
Vorba e .... de ce nu suna ? Sa nu fi fost nici el complet in regula !?
Daca gasesti un bolovan mare, de vreo 4-5 kile si vrei sa vezi daca rezista barca, ce se intampa oare!? Cheama braconierii politia ?
Cheama, nu cheama... da' daca se rastoarna barca si se-nneaca se incadreaza la omor. Tinand cont de... ,,circumstanțele" faptei (...de imprejurari, intentie etc.) s-ar incadra la tentatica de omor.

Putine lucruri sunt de facut intr-o astfel de situatie...

Kleniacul

Stiuca
D-aia nu avem pește,că șefii dau exemple proaste cînd nu-i vede nimeni încalcă legile care au fost date chiar de ei,cum ar fi Orban recent chiar în clădirea Guvernului.Ce să-i mai ceri unuia aflat la2 km de Piața Victoria,pe Ciurel,sau la 200 km,pe Alionte?
Săptămîna viitoare și următoarele trag să fac niște bani,dar nu știu ce să fac cu ei,că-s prea puțini:să iau peridoc,să cumpăr un teren pentru stupi,sau să-i păstrez pentru criza economică ce ar fi anunțată pentru la toamnă.Oricum 19-26 Iunie ar trebui să fiu pe la Jurilovca.

Dori

Stiuca
D-aia nu avem pește,că șefii dau exemple proaste cînd nu-i vede nimeni încalcă legile care au fost date chiar de ei,cum ar fi Orban recent chiar în clădirea Guvernului.Ce să-i mai ceri unuia aflat la2 km de Piața Victoria,pe Ciurel,sau la 200 km,pe Alionte?
Săptămîna viitoare și următoarele trag să fac niște bani,dar nu știu ce să fac cu ei,că-s prea puțini:să iau peridoc,să cumpăr un teren pentru stupi,sau să-i păstrez pentru criza economică ce ar fi anunțată pentru la toamnă.Oricum 19-26 Iunie ar trebui să fiu pe la Jurilovca.
Sa-i pui la pusculita si sa iei terenul cand se mai ieftinesc terenurile sau cand este vorba de ceva care chiar merita. Lumea nu mai cumpara ca inainte de situatia actuala, dar nici nu lasa la preturi.

Pe de altă parte, va fi vorba si de o inflație, ceea ce va duce la puterea de cumpărare a banului.

Si.. cu toate astea, economia romaneasca este oricum foarte atipica, la noi preturile cresc mereu si calitatea tinde sa scada. Chiar si la imobile... multe isi vor scadea usor valoarea, acolo unde piata nu este saturata. In fine, lucrurile stau putin ciudat... nu-ti prea poti forma o idee despre cum stau lucrurile neavand informatii reale..

Tot ce pot recomanda este sa fie prudenta. Economia se cam clatină deoarece deciziile la nivel de stat si nu numai sunt... proaste.

Fir intins!

Kleniacul

Stiuca
Mulțumesc pentru sfaturi,terenul e o investiție pentru o stupină staționară,deși anul ăsta am primit o palmă zdravănă,la rapițăau facut niste tratamente si mi-au omorît culegătoarea cam toată,nici acum nu și-au revenit,deci îmi vine să las totul baltă si să plec afară,să nu mai îmi manînc nervii cu statul ăsta care-i ocrotește doar pe proprii angajați,firmele mici sau PF-urile sînt vînate la maxim.De Marți cică incepe o sesiune de controale la firme,cu toate autoritățile posibile,că e foame de bani.

Sus