Biblioteca pescarului

Wurger

Somn
Am cautat prin forum si nu am gasit decat videoteca si aia cu "la ce mai plecam urechea".
Cred ca acest forum de gentlemani pescari merita si o biblioteca, mai ales acum pe timp de iarna.
O sa incep cu un autor a carui carte mi-a deschis porii pentru a aspira frumusetea neegalabila a Deltei.
Da, iar m-a apucat....
E vorba de cartea "Vacante in Delta" a lui Eugen Cubassa, sculptor din cate stiu si mi-s pare si profesor de arte, care batea Delta cu un Trabant (pe pamant) si intr-un cayak productie proprie (ce chin) pe canale si japse, inca din anii 80.
Va recomand celor care nu au citit cartea sa o cititi. Din pacate nu a reusit sa o reediteze din cauza ca in Romania cu cartile scrise in libertate nu castigi bani ci platesti bani.
Asta este blogul dansului si aici puteti citi multe lucruri si despre navigatie si barci, si despre pescuit dar si despre cum e sa fi om frumos.

https://eugencubassa.wordpress.com/category/lumea-apelor/

Daca mai gasiti si alte carti online sau bloguri bune de citit, sau chiar tiluri de carti si coperte (sa stim si noi ce cautam) sa le puneti aici.
Cartea, asa cum a aprut ea in 1980 arata asa.
a1b5f7f42782f04cb307943b43d53b9e-4527014-700_700.jpg

RNN57

Salau
........doua carti interesante despre pescuitul sportiv....... Poate multe din sfaturile de acolo le cunoasteti, dar sunt frumoase ca si lectura....... Se gasesc pe OLX :)

PESCUIT 1.jpg
PESCUIT 2.jpg

............Mi-ar face placere sa le gasesc pe acestea 2.... Par interesante..... gandesccccgandesccccgandescccc

PESCUIT 3.jpg
PESCUIT 4.JPG
.

Ultima editare de un moderator:

RNN57

Salau
...................PUPU, nu vinzi una din ele? As fi interesat de cartea "Strabatand vaile carpatine." naughtynaughtynaughty ........ Daca o sa lasi si o dedicatie pe ea in caz ca vrei sa o dai, o sa fie si mai valoroasa pentru mine. Multumesc si astept o eventuala oferta gandescccc

RNN57

Salau
George1985 ...........foarte frumoasa cartea lui Dorian Marin thumbsuuuup...... O am si eu printre carti..... o rasfoiesc uneori..... Imi aduce aminte de unele din propriile trairi in taina apelor..... Amintiriiiiiii........amintiriiiiiiii.............. socsigroazasocsigroazasocsigroaza

"Viata in Delta" .....a lui Botnariuc........... Foarte faina cartea..... O recomand thumbupthumbupthumbup

Ultima editare de un moderator:

octavio79

Black Bass
Ia faceți si voi niste recomandări de cărți din astea de pescuit care merită citite dar care le pot găsi sa le cumpăr ca m-ați întărâtat.

RNN57

Salau
...........Octavio, uita-te la primul meu post si da o geana pe OLX...... Poate poate........ Nu o sa iti para rau :) Cea mai tare, mi se pare "Comando Delta" a lui D. Marian. Este o cartulie foarte cautata naughtynaughtynaughty Eu am gasit-o in 2000, intr-un anticariat din Suceava...... Cunoscatorii stiu de ce........ thumbupthumbupthumbup

Wurger

Somn
Octavio, cauta neaparat Delta Dunarii - ghid turistic si de pescuit a lui Theodor Buliga. Coperta o vezi in postarea lui Pupu.
Eu am luat pana acum 5. 4 le.am facut cadou la persoane atent selectionate peacefingers. Se gaseste greu. Daca daupeste una intre timp, te anunt si ti.o trimit.
Dupa parerea mea, daca vrei sa ajungi in Delta, e lectura obligatorie. Trece in revista toate canalele si ghiolurile din delta. Pentru cine nu poate sa se duca de multe ori pe an e aur.

Septimiu

Salau
Pe lista mea de cautari am cartile lui Paul Decei, Petre Grant si Liviu Banciu - In atelierul pescarului sportiv dar si cateva destul de vechi si destul de rare ale lui C. Rosetti-Balanescu (Pescuitul cu musca artificiala si Muste artificiale si scule pescaresti) aparute prin 1955-1956.

Okama

Somn
M-am luat si eu dupa voi:
image.jpeg

Fara discernamant, tot ce am gasit despre pescuit.
"In atelierul pescarului sportiv" cred ca este socanta. Nalucile artificiale si confectionarea mustelor descrisa aici... Publicata in 1963!?! Pana prin '95 nici nu auzisem de mucarit.
Mai urmeaza.

D

Deleted member 13

Guest
Pentru cine vrea sa "vada" Delta prin ochii lui Radi Anton Roman va recomand cartea "Zile de pescuit"

Wurger

Somn
Asa e.
Ma pregateam si eu s-o pun.
20170202_080415.jpg
Cartea Zile de Pescuit a aparut si in limba franceza cu titlul "Poisson sur le Sable" (pesti pe nisip). Cu atatea referiri la peste si pescuit, am luat-o de pe la un depozit de carte si m-am avantat in lectura pastrand in minte ce a mai scris RA Roman in alte carti.
Ei bine, cartea asta vorbeste foarte mult despre oamenii deltei, lipoveni si haholi, in lungile luni de iarna cu viscol si inghet. Vorbeste despre pescuitul ala de subzistenta facut cu riscul vietii uneori si despre cat e viata de grea intr-un loc unde noi ne ducem vara in plimbare.
O alta carte mult mai in spiritul lui si care mie unul mi-a placut mai mult a fost - In Delta cu Jaques Yves Cousteau.
20170202_080407.jpg
E spumoasa si descrie multe alte lucruri pe langa. Aici am gasit cateva pasaje despre pescuitul cu linguri.
Si mai pun ghidul asta vechi despre Delta Dunarii. Destul de saracut in comparatie cu cel nou dar la vremea aia una din putinele surse de informatii cu privire la impartirea Deltei si habitatele de acolo.
20170202_080426.jpg

De SPINNING-ODISEA PESCARULUI DIGITAL ce parere aveti?

Eu am citit doar cartea lui Tarus "- Rapitori in ape de ses. Am citito inainte sa ma apuc de pescuit la spinning si consider ca m-a ajutat foarte mult.
Interesante celelalte, dupa o cautare pe google se gasesc pe la anticariate online.
Multumesc pentru topic!

Wurger

Somn
Am si Odiseea Digitala.... Ce sa zic, Musatescu stie multe, dar cartea e asa de alambicata incat e greu de urmarit si de extras o informatie utila de acolo.
Uneori iti da impresia ca se contrazice.
De fapt cred ca oricare din cei de aici, daca s-ar apuca sa-i explice unui incepator ce e de facut la spinning ar ajunge in aceleasi dileme.
Pescuitul nu prea e de inteles din carti. Nu neg ca informatia e utila, dar trebuie sa pui mana sa faci si sa gresesti si sa faci din nou, pana iti iese.
Exemplele sunt de cazuri cu care s-a intalnit pe diverse ape dar nu pot fi universale. Poti sa dai cu sliderul pana ametesti pe apa limpede pe Neajlov ca nu se intampla nimic. Si totusi, aparent seamana bine cu ce e in delta unde aceeasi naluca rupe tot.
Mie mi-a placut mai mult partea de istorie a industriei. Cum s-a ajuns de la fir de matase la krilon si apoi la naylon si textil, cum s-a plecat de la bete compozite de lemn si s-a ajuns la carboane spatiale. Asa intelegi ca macar 50% din ce scriu producatorii (seriosi) pe bete nu e chiar gluma.

Ale lui Tarus mi se par deja depasite ca informatie. Dar recunosc ca a facut pionierat in literatura de specialitate de la noi.
Le-am rasfoit cand le-am gasit si nu le-am luat.
Asa ca si carti generice de pescuit, a fost buna si seria de brosuri de la Aventuri la Pescuit.

Sus