Batul sau betele de biban

Mal

Somn
Cum se comporta varful acela UFR? Ma gandesc la un Okuma light range tot cu UFR de 1-7 g
Varful ala e o mare prastie. Subtire ca o scobitoare, de genul ca te poti scobi intre dinti, fara efort, blectorat, o ieftineala marketizata pompos cu fire impletite de carbon etc. Daca vrei okuma ia ergosense e 7 clase peste. Am luat si eu teapa cu videoclipul ala de l ai postat, lanseta aia nu va scoate niciodata un peste de ala. Ba da va scoate, o basina. Ai atatea modele despre care s-a discutat aici testate si rastestate, ca nu inteleg deloc fixatia cu ufr. Ar trebui sa -ti dea de gandit ca nu sunt deloc videoclipuri cu ufr in ul, okuma a luat ceva premiu cu ufr, la pescuit marin, unde varful e cat destu mijlociu.

Vali_D

Oblete
Varful ala e o mare prastie. Subtire ca o scobitoare, de genul ca te poti scobi intre dinti, fara efort, blectorat, o ieftineala marketizata pompos cu fire impletite de carbon etc. Daca vrei okuma ia ergosense e 7 clase peste. Am luat si eu teapa cu videoclipul ala de l ai postat, lanseta aia nu va scoate niciodata un peste de ala. Ba da va scoate, o basina. Ai atatea modele despre care s-a discutat aici testate si rastestate, ca nu inteleg deloc fixatia cu ufr. Ar trebui sa -ti dea de gandit ca nu sunt deloc videoclipuri cu ufr in ul, okuma a luat ceva premiu cu ufr, la pescuit marin, unde varful e cat destu mijlociu.
Mersi de review !
Am cateva lansete : Okuma Luremania 3-12 , Ron Thompson 5-20 , Lineaeffe Rapid FreshWater 2-8 . Ma manca palma sa mai arunc niste bani si nu stiam pe ce , tehnologia asta UFR parea ceva SF zimbettt

Luigi

Somn
Mersi de review !
Am cateva lansete : Okuma Luremania 3-12 , Ron Thompson 5-20 , Lineaeffe Rapid FreshWater 2-8 . Ma manca palma sa mai arunc niste bani si nu stiam pe ce , tehnologia asta UFR parea ceva SF zimbettt
Pãi dacã te mãnâncã palma sa arunci niste bani, atunci sigur vei lua ceva naşpa, sau inutil. Am avut cu totzii astfel de achizitii spontane, la mine au fost chix. Ca la femei, ca sa le treacã frustrãrile merg la shoping si apoi se mirã câte chestii inutile au in dulap, la fel si noi pescarii.

AlinB

Biban
Tatal meu mai iese din cand in cand la o partida de clean si nu avea o lanseta dedicata asa ca m-am dus prin magazine sa ma uit la un bat pana in 300 lei si am ramas foarte placut impresionat de un Delphin Bang pe care am si achizitionat o pentru el. La 150 lei mi se pare un best buy pentru o lanseta de buget . Foarte subtire ,lucrata impecabil,inelele drepte , mandrina foarte comoda , o vad exact ce trebuie pentru biban si clean . Asta asa ca un mic review pentru cei care cauta o lanseta foarte ieftina .

Vali_D

Oblete
Ce actiune are
Tatal meu mai iese din cand in cand la o partida de clean si nu avea o lanseta dedicata asa ca m-am dus prin magazine sa ma uit la un bat pana in 300 lei si am ramas foarte placut impresionat de un Delphin Bang pe care am si achizitionat o pentru el. La 150 lei mi se pare un best buy pentru o lanseta de buget . Foarte subtire ,lucrata impecabil,inelele drepte , mandrina foarte comoda , o vad exact ce trebuie pentru biban si clean . Asta asa ca un mic review pentru cei care cauta o lanseta foarte ieftina .
E batul ala de 0.5-5 grame ?

Abbathar

Oblete
Eu am un Jaxon Grey Stream 4-17 grame 2.1m si am prins bibani intre 12 si 35 cm cu ea, lanseta s-a comportat foarte bine, semnalizare buna. Putin cam heavy ar spune unii, am si bete mai rasarite, dar pt biban asta e preferata mea.

cipri savu

Oblete
Multumesc mult pentru raspunsuri...dar, nu am ajuns la nici o concluzie, nu se intrevede un trend in materie de echipament la biban , nu intrevad un brand preferat sau o plaja mai utilizata sau o lungime mai des folosita ....

Stiti voi vorba aia , ''Cate bordeie atatea obicee'' zimbettt

Conteaza și unde pescuiești la biban și cu ce năluci. Dacă dai pe lac mare sau balta. Dacă dai cu microjig sau năluci mai mari. Pentru microjiguri cea mai potrivită ar fi o lanseta cu vârf de blector. Arunci unde vrei greutăți mici și sunt foarte senzitive. Pentru ape mai mari și pesti mai mari merge o joarda cu vârf tubular L/ML. Mai e un soi de lanseta puțin mai lunga de ajing cu vârf solid dar putere de 10g. Alea iar ar fi potrivite și merg și cu voblere mici.

oane

Biban
Baracuda green arow 1.96m,2-8gr.E dat ca fast dar pare un medium fast
Arer pro 2000.Desi este putin cam grea raportat la greutatea batului,in practica nu se simte
Mai am un bat mai vechi,din fibra plina de 1.60m,extrem de moale,pe el scrie 6-12gr dar este mai sensibil.Am prins cu el si stiuca,este o placere in drill,se indoaie ca o nuia.Partea unde iese din maner este mai subtire ca o tigara,are inele vechi din sarma otelita matisate cu ata fara lac peste.Manerul este mai aiurea dar imi place maxim senzatia pe care ti-o da cand ai captura.Il folosesc preponderent cu oscilante.Nu stiu ce firma este,pe el scrie Zombi

Avat

Biban
oane nu cumva mînerul este din plută?Am și eu una,dar mi se pare prea moale,și
este foarte veche .Cine avea din aia pe vremuri ........ bucurostare

oane

Biban
oane nu cumva mînerul este din plută?Am și eu una,dar mi se pare prea moale,și
este foarte veche .Cine avea din aia pe vremuri ........ bucurostare
Nu,manerul este din eva,dar este cam scurt ptr greutatea lansetei si prea subtire.
Este intr-adevar prea moale dar asta este si farmecul ei,mai ales ca este un bat dintr-o bucata.
Pe vremuri cine avea una din asta .....il stia jumatate de oras

Vali_D

Oblete
Ca o curiozitate cum de reviewurile tale sunt asa diferite, uite ce scriai in alta parte ? Pana la urma Okuma UFR este buna sau nu ?

"La cat le lovesc io si la cat merg ca prostu pe mal imi trebuie ceva stealth-adica Okuma UFR light range telescopic. Este o lanseta extraordinara pentru mine cu un blank ranforsat si care incape bine pe un rucsac de 20 l, o agat si uit de ea. Pentru puristi are prea putine inele(doar 6 la 2,10m) si e si telescopica. Dar pentru mine e exact ceea ce ma defineste."

Mal

Somn
Ca o curiozitate cum de reviewurile tale sunt asa diferite, uite ce scriai in alta parte ? Pana la urma Okuma UFR este buna sau nu ?

"La cat le lovesc io si la cat merg ca prostu pe mal imi trebuie ceva stealth-adica Okuma UFR light range telescopic. Este o lanseta extraordinara pentru mine cu un blank ranforsat si care incape bine pe un rucsac de 20 l, o agat si uit de ea. Pentru puristi are prea putine inele(doar 6 la 2,10m) si e si telescopica. Dar pentru mine e exact ceea ce ma defineste."
Cand ziceam de extraordinara ma refeream la compacta fiind telescopica, adica buna de boschetareala.(ceea ce ma defineste) Apoi am cumparat-o si a venit cu varful rupt, de fapt nu rupt sectionat pentru ca parea intreaga si avea o singura liniuta imperceptibila sub inelul de varf, am crezut ca era dus lacul dar nu. In sectiune e atat de subtire ca nu o vad bine cu niciun fel de peste, d-apai daca agati boscheti sau ceva mai rasarit. Segmentele urmatoare aratau intr-adevar foarte bine, impletite si aspectuoase, dar daca varful e de doi bani despre ce vorbim? Apoi am mers la Arrow, initial am luat-o de la maxlife(care mi-au schimbat telescopica cu Silver Creek de la Daiwa) si am mai probat una, la fel de prastie mi s-a parut asta fara varful rupt. Ca idee ca tot zici de Luremania, varful la UFR e de 2 ori mai subtire, iar ca actiune e un fel de moderat fast, dar comparativ cu Ergosense sau Luremania e mult sub. Luremania e un bat fain, pacatul lui e ca e moderat. Ergosense are inele cat o zi de post, dar mandrina foarte faina si actiune fast. Daca reinelezi Ergosense=super bat, dar o sa te coste probabil cat unul nou.

Iar daca merg la pescuit cu gandul ca varful o sa dea chix cand ti-e lumea mai draga mai bine nu merg deloc sau iau un alt bat. In mod cert nu merita si vad ca si Arrow a retras-o de la vanzare.
Bafta

RepresoR

Oblete
Salutari la toata lumea ca tot e primul meu post pe acest forum.

Vreau sa imi fac o lanseta pentru biban si fiind aproape total desprins de subiect indraznesc sa va cer un sfat in privinta alegerii lansetei si eventual a mulinetei. Variantele care mi-au facut mie cu ochiul si in bugetul pe care ma gandesc sa il aloc acestei jucarii sunt:

Palms Pinwheel PFGS69UL Plus 2.05m 1-7g Fast

St Croix Avid AVS66LF2

Vreau sa fie din 2 buc ca sunt patit cu necazurile la transport, nu sunt purist ca nu traiesc din asta ci vreau sa ma relaxez si sa nu ma doara capul cand plec la pescuit.

ambele par sa fie cam cu aceleasi caracteristici, acum daca tine doar de preferinta personala eu as lua batul de la Palms dar daca ati avut vreun fel de experienta cu ele, m-ar incanta sa aud o parere.
Ca mulineta ma gandesc la un Stradic de 1000 sau Daiwa Freams de 2000, aici chiar nu am idei.

Dati si voi o parere despre ele ca sa ramana pentru posteritate :)

adiwolf

Moderator
Membru personal
RepresoR
Te rog frumos, intai de toate treci pe la topicul de prezentare, saluta-ne, povesteste-ne cateva lucruri reprezentative despre tine

RepresoR

Oblete
nu prea a vrut lumea sa-si dea cu parerea asa ca am mers pe intuitia proprie si am ales lanseta de la Palms careia i-am luat o mulineta abu garcia revo ike 2000 si un fir Berkley flame green 0,06, greu de gasit firele subtiri mai ales la lungimi mai mare de 150m, probabil ca ii pun un inaintas de fluorocarbon de 0,22 sau 0,25.
va povestesc daca am vreun rezultat cand reusesc sa le bag in apa.
pana atunci mai astept sugestii, pareri, injuraturi :)

Aditzu321

Biban
A scuturat cineva whitebird-ul nou?(pana in 5 gr)? E buna de jig? Pana acum in putinele partide de biban am folosit lanseta de clean(SG parabellum) si ma cam trezeam cu pestii in carlig.

Sus