Batul sau betele de biban

cipri savu

Oblete
Salutare,

Caut sa fac o statistica , mai ales ca acum sa dezvoltat mai mult pescuitul la acesta specie !
Ce bat folositi la pescuitul bibanului cu jig?
Sa includa plaja dintre 0-8 gr real
si eventual ce ati dorii sa achizitionati daca ar fi sa faceti upgrade !

Eu folosesc Rapture Aerial 2-12 gr scurtat de varf (dar real duce doar 10 gr max ,asa scurtat)
as face upgrade cu un Illex PEPPER B 210 UL BAIT FINESSE SPECIAL 0,4-7gr(l-am vazut si ma bantuie)

Pe ape cu adâncimi pana în 3 m folosesc Daiwa Gekkabijin Ags(acum are torzite) 73l-s 0,6-10g din 2 bucăți echipata cu Daiwa Gekkabijin 2004 model 2014, fir daiwa evo tournament 0,10.
Pe ape adânci foloseam un NFC MB 733-1 X-ray 3-10 g(real 5-20g)dar din păcate l-am rupt,acum e altul pe vine ,echipat cu o Daiwa Exist lt 2500d, fir daiwa evo tournament 0,13

Eu folosesc un NFC X-Ray DS 721 echipata cu Shimano Vanquish 2500S, fir YGK G-Soul 16lb. Este foarte senzitiv si il folosesc si la salau(finesse).
20200229_113955.jpg20200215_124731.jpg
Mai folosesc un ultra light Crazy Fish Freedom Force 0.8-5g cu mulineta Daiwa 2000 pe Dambovita.

Claw

Biban
Eu nu vad sa fie necesar vreun bat specializat ptr biban, cred ca merge orice bat adaptat greutatii nalucilor folosite. Personal le prefer pe cele cu un varf mai permisiv

shogunu65

Stiuca
Nu mi se pare ca pentru biban trebuie bat specializat, cu toate astea am luat recent un Graphiteleader Corto UX 6102L-HS. Mai mult pentru ca as fi vrut ceva pentru pastrav la gume, dar am prins vreo cativa bibani si se comporta ok, cel putin pescuit cu un stradic ci4 de 3000. Dar am in plan sa iau si ceva mulineta mai usoara, probabil un Vanford c2000s, cand or aparea pe stoc.

cipri savu

Oblete
Nu mi se pare ca pentru biban trebuie bat specializat, cu toate astea am luat recent un Graphiteleader Corto UX 6102L-HS. Mai mult pentru ca as fi vrut ceva pentru pastrav la gume, dar am prins vreo cativa bibani si se comporta ok, cel putin pescuit cu un stradic ci4 de 3000. Dar am in plan sa iau si ceva mulineta mai usoara, probabil un Vanford c2000s, cand or aparea pe stoc.
Daca folosesti acest bat te rog sa ne spui care este puterea reala si cum se preteaza la jig pt ca tu zici ca-l folosesti la pastrav si acolo parabolicele cam fac legea.

Merci

alinm

Stiuca
Salut, e discutabil, sunt bete din carbon plin pe toata lungimea, flexibile pe varf ca si alea de feeder dar cu revenire buna si foarte puternice pe cotor. Cu ala de 15gr dau pe gumite mici si jiguri de 2-5gr fozrte bine, pescuiesc si la clean pe Somes, arunc bine cam 4-12gr real, cand vad activitate de avat duce si trill de 7cm, lansez si flat rap de 8cm., ssr de 7cm. Dar varful ala permisiv protejeaza bine gura bibanului, nu il rupe tot. Cand merg pe varsolt (apa peste 4-5m) il iau pe ala de 30gr, le arunca alea 30gr dar pescuiesc bine la biban/salau finesse cu un 0,8pe si jiguri de 5gr. Cu cel de 30gr dau si la linguri/voblere din barca la stiuca si salau.

Sunt mai grele decat cele tubulare dar eu mi le-am echilibrat si imi plac, poti trage de ele. Mie imi plac dar nu toata lumea apreciaza betele moi mai ales la jig.

Luigi

Somn
cipri savu , am avut azi ocazia sa pun mâna pe lanseta asta si am dat direct comanda:
Oricum sunt fan Hearty Rise, dar de lanseta asta m-am indragostit pe loc. Nu mi-au trecut prin mâini foarte multe lansete, dar asta e cea mai finã: modelul 702 LL are 80g, foarte subtzire si cu un vârf plin, extrem de subtzire dar surprinzator de rapid, lucratã impecabil, o poezie! Colegul o are echipatã cu o Stradic de 2500, ansamblul e super uşor, lanseazã cu ea pina in 14g, excelentã pentru jiguri si tot feluri de finetzuri de biban.

cipri savu

Oblete
cipri savu , am avut azi ocazia sa pun mâna pe lanseta asta si am dat direct comanda:
Oricum sunt fan Hearty Rise, dar de lanseta asta m-am indragostit pe loc. Nu mi-au trecut prin mâini foarte multe lansete, dar asta e cea mai finã: modelul 702 LL are 80g, foarte subtzire si cu un vârf plin, extrem de subtzire dar surprinzator de rapid, lucratã impecabil, o poezie! Colegul o are echipatã cu o Stradic de 2500, ansamblul e super uşor, lanseazã cu ea pina in 14g, excelentã pentru jiguri si tot feluri de finetzuri de biban.
Salut
Ai cumva informatii despe acest model ?
RF-662UL1,98 m1,10 m68 g0,7- 7 g

plajele indicate sunt reale , cat de bine se preteaza la jig?

Merci

Luigi

Somn
Despre asta chiar nu stiu ce sa zic, o stiu doar pe cea pe care am comandat-o (La UL cu greutatea de lansare atit de micã m-as mira sa aibã un vârf rapid). 702 LL tocmai de aia imi place, fiindca e suficient de rapidã pentru jiguri. In general HR sunt lansete foarte reusite, in Romania nu le prea gasesti si iti va fi greu sa le incerci inainte de a cumpara, dar astea chiar meritã luate la pipãit. Sfatul meu e sa nu cumperi pe neincercate, la o lanseta de biban un mâner prea lung sau prea scurt, un vârf prea moale sau prea rigid iti pot strica meciul.

valeron

Oblete
RTB Light Gamer 1-7gr + Stradic 2500S Ci4+sunline siglon pe x8 5
lb si 8lb..Pentru dambovita + lacurile din jurul capitalei..Foarte multumit!

Dori

Stiuca
Xesta Black atar S69S, parca duce pana in 7 gr; varf blectorat. Nu am prea avut cand si unde sa o testez, dar atunci cand am avut, a fost okay. Sper sa o pot incerca si in conditii optime, adica la distante mai mari (10+ m) si la alte adancimi (2+m).

AlinB

Biban
Dan Serban , cum ti se pare vanford fata de stradic ci4 ? Voiam sa imi mai iau un c2000s stradic , dar nu mai gasesc pe nicaieri . Tot pentru Dambovita o vreau si tot pe un rtb lightgamer :)

Multumesc,

PS : pentru cei interesati am gasit un magazin din RO care mai are 3 bucati de stradic FL 2500.

Sus