Baterii pentru motoare electrice de barca

catalinp

Oblete
La redresorul nou, cel rosu , faceam referire. Incarca cu 5 A pe modul fulg de nea. Ala gri incarca cu 3.8 A. Restull pare la fel.

Zippo47

Stiuca
Salutare.
Desi eu nu am nici sursele voastre de incarcare si , din pacate , nici macar un acumulator pentru motorul electric - gasesc eu pana la urma o comoara sa imi cumpar unul - pot sa va spun ca incarcarea normala a unui acumulator pe Pb (si cu Ag-Zn) se face cu 10 la suta din capacitatea acesteia. O incarcare cu un curent mai mare duce la scurtarea vietii acesteia . De asemenea , descarcarea unui acumulator pe Pb mai mult de 1,7V pe element duce la sulfatatrea acesteia- am intretinut , format si incarcat , o perioada de 8 ani acumulatorii pentru Hong 5 si pentru MIG 21.
Despre cele cu gel , inca citesc.

Costi

Salau
Ai platit ceva vama la ea?

Astept si eu una de 200 lifepo4 pt. un prieten si sunt curios daca mai adauga vama +TVA. Auzeam povesti cum ca la acumulatori nu se plateste vama insa nu stiu nimic concret

cipri savu

Oblete
Ai platit ceva vama la ea?

Astept si eu una de 200 lifepo4 pt. un prieten si sunt curios daca mai adauga vama +TVA. Auzeam povesti cum ca la acumulatori nu se plateste vama insa nu stiu nimic concret
Eu nu am platit nimic , m-am trezit cu ea in poarta ,DPD a adus-o dar in urma verificarii AWB am constatat ca are un traseu ciudat rau China, Olanda,Germania , si si, Anglia , unde a schibat nr AWB dupa care Romania !!!!

Costi

Salau
Mersi.

Si mie vad ca tot cu DPD imi spune ca va fi livrata....
Mai am de asteptat... abia de 2 saptamani a plecat..

Asterix

Oblete
Eu am luat aceasta baterie tomana trecuta, a durat cam o luna si ceva pana a venit
Vine direct acasa, chinezii au gasit o modalitate sa trimita pachetul ca si cum ar veni din EU (probabil au un depozit intermediar in Europa prin care fenteaza taxele )
Am iesit de vreo 2 ori cu bateria, dar e prematur sa dau un verdict final.

Cris_Iasi

Oblete
Va rog sa ma ajutați cu un sfat, e ok un astfel de acumulator pentru un Minn kota powerdrive 50 lbs? Folosește cineva acest model, impresii?

Eu mai am pe barca o baterie Varta AGM de 75Ah pentru motorul termic. As vrea sa folosesc încărcarea de la motorul termic și pentru aceasta baterie, după ce bateria de 75Ah e încărcată, folosind un izolator de baterii. Exista hibe sau incompatibilități în planului meu?

AlexH

Moderator
Membru personal
Strict din descrierea producătorului nu ad merge pe modelul asta de la ei. 600 cicluri la DOD 50% mi se pare foarte putin.
Au variante mult mai ok, vezi postarile anterioare.

Cris_Iasi

Oblete
Strict din descrierea producătorului nu ad merge pe modelul asta de la ei. 600 cicluri la DOD 50% mi se pare foarte putin.
Au variante mult mai ok, vezi postarile anterioare
Am citit si recitit in lung si in lat discutiile anterioare si nu am gasit ceva potrivit pentru nevoile si bugetul meu (500-800 ron). Din pacate nu prea stiu sa citesc specificatiile producatorilor si sa fac diferenta dintre Deep Cycle, AGM, Tractiune, Semitractiune, Solar, Dual porpuse, Caravan, Marine, etc. asa cum sunt "botezate" toate bateriile disponibile. Despre buget am spus iar despre nevoi pot spune ca sunt multumit cu o baterie care sa "tina" 4-6 ore de pescuit cu un motor de bot (fara ancora) folosit la pozitionari sau deplasari scurte pentru prospectat locuri noi.
M-ar ajuta extrem de mult, si cred ca si pe altii, cateva exepmle de baterii utilizate de colegi (chiar si in privat, daca nu aici).

La recomandarea colegului adiwolf (si el folosește aceasta baterie) am achiziționat asta:
https://shop.ecosolaris.ro/baterie-ultracell-gel-12V-100A (mulțumesc adiwolf încă o data!). Dau o bere! jos palaria
A mai costat transportul vreo 60 lei (are 30 kg.).
Am Minn Kota Terrova 55 lbs.
Ieri le-am utilizat toată ziua pe un baraj pe raul Olt. O zi, in mare parte, cu vânt moderat sau fără vânt. Au fost și perioade cu vânt mediu. Am o barca Linder Sportsman 400 (cu motor, bagaje, 2 persoane, baterii, ancora de 4 kg. de rezerva, etc.). Am utilizat motorul electric cam 9 ore non-stop. Ancora, repoziționare și căutare praguri/structuri. Restul de timp (30 minute) deplasare cu motorul termic.
La sfârșitul zilei mai aveam 3/4 din baterie. Cred ca pe vânt puternic, același regim de exploatare, ajung acasă cu 2/4. Oricum, o zi întreaga, tine cu siguranța. Eu zic ca este super bine!
Și nu depășește cu mult bugetul tău. Cam cu 100 de lei. Dar merita. Și este o achiziție verificată! Fir întins! :)

Paul D

Oblete
Salutare,

Deși am citit toate cele 18 pagini nu am inteles mare lucru ,doar am tras concluzi ca Rebecell este top ceea ce este pt un anumit nivel,dar multi dintre voi recomanda Caranda,acum sa va trasmit pt ce am nevoie si sper ca ma puteti ajuta:

Vreau sa achizitionez motorul electric Haswing Cayman Helmsman GPS 55lbs cu functie de ancorare,navigatie etc va fi montat pe oglinda barci verticale(Talamex highline 2.50m),deorece il voi folosi si la deplasare,nu numai la acorare cum am inteles din fisa producatorului este necesara o baterie deep cycle,intrebarea mea la dvs domnilor ce sa iau?? Tinand cont de aspectele de mai sus sa imi ajunga pt a efectua o partida de pescuit 2-4km rulati plus ancorarea pe durata unei partide +ca va trebui sa o car pana la etj3 pt incarcare,deci sa tinem cont si de aspectul acesta.Detin acel incarcator de la Lidl cu el incarc bateria sonarului...in teorie 1lbs =1Ah ,ce imi recomandați exclus Rebecell prea scumpa!!

Stima,

Salutare,

Deși am citit toate cele 18 pagini nu am inteles mare lucru ,doar am tras concluzi ca Rebecell este top ceea ce este pt un anumit nivel,dar multi dintre voi recomanda Caranda,acum sa va trasmit pt ce am nevoie si sper ca ma puteti ajuta:

Vreau sa achizitionez motorul electric Haswing Cayman Helmsman GPS 55lbs cu functie de ancorare,navigatie etc va fi montat pe oglinda barci verticale(Talamex highline 2.50m),deorece il voi folosi si la deplasare,nu numai la acorare cum am inteles din fisa producatorului este necesara o baterie deep cycle,intrebarea mea la dvs domnilor ce sa iau?? Tinand cont de aspectele de mai sus sa imi ajunga pt a efectua o partida de pescuit 2-4km rulati plus ancorarea pe durata unei partide +ca va trebui sa o car pana la etj3 pt incarcare,deci sa tinem cont si de aspectul acesta.Detin acel incarcator de la Lidl cu el incarc bateria sonarului...in teorie 1lbs =1Ah ,ce imi recomandați exclus Rebecell prea scumpa!!

Stima,
Pana la etajul 3... clar îți trebuie una scumpă (adică ușoară). Poți sa îți iei și una ieftină (Deep cycle, dar la vreo 30 kg)... asta numai in cazul in care faci parte din “Clanul sportivilor”... ;)

sosoktm

Stiuca
Paul D ...te-as sfatui sa nu reinventezi roata. Motoarele cu functie de ancorare NU sunt gandite pentru montaj/functionare in pupa barcii. In plus 4 km contra vantului, pe gonflabila, cred ca sunt prea muklt pentru o baterie de 100 Ah pe plumb, deoarece, in conditii ideale (temperaturi de vara), vei trage din ea maaaxim 75-80A pana cand motorul electric fie va reduce turatia fie se va opri.
In plus, eu nu reusesc sa vad asemanarile intre Caranda si RebelcellDurereeeeDurereeeeDin experienta la prima mana cu Haswing, in consider in categoria gunoi. Iti recomand sa amani deci achizitia sau sa regandesti cerintele

grey-wolf

Salau
1 Cu motorul montat pe oglinda ancorarea va fi defectuasa ca sa zic doar atat . Nu e gandit pt asa ceva si nu va face treaba buna . Te vei misca , clatina,zgaltaii permanent si numai ancorat nu vei fi . In plus va consuma inutil .
2 monteaza l unde trebuie si deplaseaza te asa .
3 nu stiu daca e cea mai buna alegere pt ancorare . Nu am folosit H si din ce am vazut (doar pe net ) nici nu ma atrage .
4 pt baterie la etajul 3 iti recomand , la risc fratele galben Aliexpres si acu Lithiu in variantele lui .
Generalitati : cu barca din dotare si propulsie electrica vei atinge maxim 5km/h . Ia in calcul un consum de 1Ah/1lbs si faptul ca in acumulator trebuie sa lasi pe la 20% ca sa nu il distrugi/scurtezi durata de folosire . Deci minim 80Ah deci aprox 25kg in cazul tehnologiei pb-acid. Faci tu socotelile de buget/rentabilitate . Tine cont ca in scurt timp vei ajunge sa iti doresti mai mult ( asa am patit toti ), o barca mai mare, un motor termic ....etc . Cumpara cu grija ca la revanzare pierzi f mult .

Dacă pui motorul pe ancoră și stai cu pupa în vânt atunci o iei valurile direct în oglindă și nu e plăcut deloc, dacă stai cu pupa în curent (ancorare pe apă curgătoare) o să consume enorm motorul pt că oglina se opune curentului și e ca un zid vertical în apă, pe când prova are forma hidrodinamică și ”împinge” apa sub ea.

Mihnea

Biban
Paul D ...te-as sfatui sa nu reinventezi roata. Motoarele cu functie de ancorare NU sunt gandite pentru montaj/functionare in pupa barcii. In plus 4 km contra vantului, pe gonflabila, cred ca sunt prea muklt pentru o baterie de 100 Ah pe plumb, deoarece, in conditii ideale (temperaturi de vara), vei trage din ea maaaxim 75-80A pana cand motorul electric fie va reduce turatia fie se va opri.
In plus, eu nu reusesc sa vad asemanarile intre Caranda si RebelcellDurereeeeDurereeeeDin experienta la prima mana cu Haswing, in consider in categoria gunoi. Iti recomand sa amani deci achizitia sau sa regandesti cerintele
De ce incadrezi Haswing la gunoi? Ai doar comentarii foarte corecte si aici si pe capcompas, sint curios.... Eu momentan sint utilizator de Haswing si o sa trec la Terrova dar as vrea sa stiu motivele pentru care ti se pare ca nu e ok Caymanul

Sus