Barajul SIRIU

V

vali stratonov

Guest
Un lac frumos , nu f mare dar daca esti pasionat de pescuitul cleanului aici vei gasi exemplare mari si f mari...ai grija la echipament.)))
Lacul tine si o mare populatie de biban si chiar de super biban(over 40 cm) , doar sa dai de ei.

Regimul nu il stiu , dar cred ca e obligatoriu ANPA si poate o taxa de AJVPS , asta daca vine cineva sa ti-o incasesze.
Din cite mai stiu era voie si cu motor termic , dar daca ai un electric cu o baterie buna o sa iti fie suficienta pe toata durata zilei.
Aceesul la apa nu e unul f facil , sunt 2 intrari in dreptul a 2 pensiuni aflate mai la malul apei...dar poti sa te informezi pe net.
Spor si da-ne o veste daca ai prins ceva pe acolo.

Espasia

Somn
Am fost de cateva ori. De 4 ori. Doar din iulie anul acesta. intr-adevar clean si biban. Si nu exemplare mari. Si nu foarte multi. Eu cel putin am auzit, dar nu am vazut, si nici prins exemplare mari. Totusi este un peisaj de basm. Si daca mai si trage pestele, sincer, nu ma intereseaza dimensiunea. Doar sa nu inghita ancorele prea mult, fiindca nu imi place sa ii chinui sau sa ii sacrific.

Doar un clean mare am vazut, duminica de peste 30 cm...35 cm. Prins de prietenul si partenerul cu care merg. In rest mititei. Intre 20....30 cm sau chiar mai mici. Bibani mici. Dar extrem de adanc lacul, sunt zone cu 30-40 m adancime, deci recomandare veste salvare.
Am vazut trei persoane cu motor termic. Doi cu barci mai serioase, din fibra, si unul cu un motor de 5 CP, pe o barca gonflabila. Iar de pe mal doar la intrare in lac poti avea sanse. Acolo am vazut mai multi pescari ce dadeau la stationar. Intelesesem ca au prins si ceva caras si unii comentau ca s-ar fi prins si crap. Probabil.

Altfel asa cum a spus Vali este nevoie de permis pescuit valabil. ANPA. Pana cum nu a venit nimeni pentru taxa AJVPS.

Lac adanc aprox. 63 m in zona viaduct ghiurca si digul lacului! Zona islaz viaduct ghiurca capite se prinde crap de mari dimensiuni recordu 22 kg prins la boiliesuri cu faina de ficat,faina carne de pui,osturoi granule,faina secara,malai,srot soia,faina soia! Se prinde biban cu sacosele la rama rosie in zona digului la undita telescopica de 6m ,data apa mare la 5m ,adica cu pluta fixata la 1 m de varful unditei,vaneaza la adanc! Clean se prinde la bucata de ficat de pui fir subtire,, invizibil" tot asa merge la undita la adancime de 4-5m data apa! Clenii foarte mari se prind in noiembrie ,atunci reusesti sa i scoti,pestele fiind amortit,merge scos mai usor dintre obstacolele de pe fundul lacului!

Silviu

Somn
Lac adanc aprox. 63 m in zona viaduct ghiurca si digul lacului! Zona islaz viaduct ghiurca capite se prinde crap de mari dimensiuni recordu 22 kg prins la boiliesuri cu faina de ficat,faina carne de pui,osturoi granule,faina secara,malai,srot soia,faina soia! Se prinde biban cu sacosele la rama rosie in zona digului la undita telescopica de 6m ,data apa mare la 5m ,adica cu pluta fixata la 1 m de varful unditei,vaneaza la adanc! Clean se prinde la bucata de ficat de pui fir subtire,, invizibil" tot asa merge la undita la adancime de 4-5m data apa! Clenii foarte mari se prind in noiembrie ,atunci reusesti sa i scoti,pestele fiind amortit,merge scos mai usor dintre obstacolele de pe fundul lacului!
Esti pe un grup de spinning deci spune te rog metode de capturat la spinning nu la rama si ficat..eu de exemplu dorind sa fac o excursie la siriu citind postul tau nu ma ajuta..eu nu am nici o lanseta de stationar si nici nu ma pasioneaza...deci ma intereseaza voblere, gume etc ce merg pe siriu

Am facut trena din coada lacului pana la dig ,numai pe centrul lacului,cu sonarul ( are unghi de 90 grade la sonda) cu un vobler cozma de 5cm cod A5A7 (verzuliu cu cap negru si portocaliu fluorescent sub barbita) ,clenii stateau la 4 - 5 m adancime pe centrul lacului si asteptau ,in dreptul viaduct stanca teherau a atacat unu mare ,(1kg)doar,, a pupat naluca " ,lanseta sa indoit si asta a fost ,am lasat mult fir in urma cam 40m ,era nor si incepuse sa picure! In alta zi am iesit cu barca si am stat pana seara pe la orele 21 ,era lumina putina si clenii mari se ridicau dupa vobler pana langa barca,se uitau la el si coborau in adanc nepasatori ,am pescuit cu un vobler alb cu reflexii violet !

Espasia

Somn
Asa este, (eu am doar 4 ieșiri pe acest lac) clenii mari sunt mai rari. Asa cum am scris despe acea captura mai mare de clean, el a fost prins pe mijlocul lacului, la o recuperare rapida. Nu stiu ce naluca avea prietenul meu. La margine pe sub pomi, pe unde dam de obicei, clenii nu sunt mari, dar cum scriam si in alt post, exista, i-am vazut cu ochii mei, ei m-au vazut cu ochii lor, mi-au vazut si naluca, au urmarit-o putin si apoi s-au carat. Nemernicii....:)
Inca mai sper..... Sper ca nu degeaba :):):)

Espasia

Somn
Oare clenii or avea forum in care vorbesc despre noi !? gandescccc
"Auzi frate, iar a venit ala cu bomboanele verzi. M-am ridicat si i-am dat cu flit la ce tragea prin apa. Belise niste ochi de ziceam ca pica din barca. Ma duc si maine sa-l enervez."nanana
zimbettt Wurger, ai nimerit-o din plin. Asa este cu "bomboanele berzi". La culoarea "verde praz, să cazi in extaz", sar ca nebunii. La alte culori sunt mai sceptici. clappingclappingclapping

verzi, scuze. :)

Ultima editare de un moderator:

orka

Stiuca
Oare clenii or avea forum in care vorbesc despre noi !? gandescccc
"Auzi frate, iar a venit ala cu bomboanele verzi. M-am ridicat si i-am dat cu flit la ce tragea prin apa. Belise niste ochi de ziceam ca pica din barca. Ma duc si maine sa-l enervez."nanana
BIG LIKE.clapping

Stefan

Salau
Fac in fiecare an cam 4 iesiri pe acest lac dar niciodata nu am vazut asa scazut..
O sa incerc sa dau o fuga pe 1 mai..

Gardos

Biban
Stiti daca se poate inchiria vreo barca de la cele doua pensiuni? Sau daca exista alte solutii?

Espasia

Somn
Gardos buna dimineata.
Da, Nea Ionica, un nene ce este acolo si plimba turistii pe lac, iti poate inchiria o Gonflabila. Are vreo doua, cea de top, este o Baracuda. El are una din fibra, cu un termic in 2T, de 5 CP, cu care plimba turistii.
Nu stiu daca si-a reparat motorul electric. ptr gonflabila. Pana acum cei ce inchiriau barcazele de cauciuc, dadeau la vasle.
Eu i-am facut cadou device-ul si cablurile necesare ptr comanda motorului (s-a discutat la sectiunea motoare despre acele variatoare de turatie in curent continuu).
Dar si el merge la lac, doar daca sunt turisti cazati la una din pensiuni. La Izvorul Bucuriei. caci acolo are “Capitănia”.
Daca este scazut lacul nu poti lansa barca pe lac, decat extrem de dificil.
Eu recomand, sa mergi totusi cu barca ta, sau a unui prieten. Eu asa zic.
Daca te intereseaza, trimite-mi mesaj pe privat si iti pot da amanunte.

Cu stima,

valeron

Oblete
salutare!
imi spune cineva va rog in ce conditii se poate pescui legal pe siriu?am intrebat pe grupul de spinning la clean pe fb si mi-a spus un coleg ca tb achitata o taxa la ajvps buzau..am sunat astazi, am dat de o ametita care nu stia de capul ei...mi-a dat nr de tel al unui om din asociatie insa nu raspunde nimeni la acel nr..
Iar rugamintea mare catre voi este sa ma ajutati cu ceva indormatii despre lac..pe unde sa intru..ceva locuri, tips&tricks..n-am fost niciodata ..o sa merg cu o pneumatica ..vom fi 2 pescari..nu ne intereseaza sa plecam cu peste la traista gofishing..deci vom pescui si elibera daca prindem..
va multumesc! fire intinse!

Sus