Barajul Mihailesti -Arges

sosoktm

Stiuca
e bine ca se lucreaza, dar nu se rezolva problema daca va ramne acel "hau" in care cad rotile peridocului la capatul betonului ;) Poate vor sa toarne placa pe folie si sa o impinga ulterior in apa, 3-4 metri? Inclinatia malului este prea mica, pentru o lansare fara probleme

vioril

Salau
se toarna prima placa de 7m lungime cu 3m latime , se lasa la uscat pe pozitie 3- 4 saptamani , apoi se va impinge in apa toata . la capatul dinspre mal se va lasa plasa si fier de legatura cu o alta placa ce se va turna si va avea 6m lungime si 3m latime . total rampa va fi de 13m lungime si 3m latime . 7m vor fi in apa in asa fel incat sa nu mai fie problema cand scade nivelul apei mult , iar 6m vor fi pe uscat.

sosoktm

Stiuca
tot miezul era sa si "scobeasca" putin malul inainte, astfel incat placa "mobila" sa coboare putin, altfel peridoacele lungi vor atinge in "varful" unghiului dintre placi. Ideal este ca placile sa fie in acelasi plan, dar nu vad cum vor mai face asta acum, fara o macara ce poate se ridice 10-12 tone. Oricum, tot e ceva ca s-a vrut suficient incat sa se si faca!

vioril

Salau
de unde incepe apa de la mal , s-a bagat cupa excavatorului si s-a facut o panta lina in apa cu si din piatra refuz de ciur ( mai mare decat oul de gaina ) . oricum , anul trecut se facuse o oarecare baza prin traversele de cale ferata si pietris mare ce s-a bagat si s-a nivelat . s-a scobit cu buldo si s-a rectificat unghiul de pe mal . speram sa iasa ceva trainic si de folos . se va pune in vecinatatea rampei dupa finalizare un tomberon de gunoi unde sa ne aruncam gunoiul cand iesim de pe apa .

vioril

Salau
cand se va da drumul la pescuit?
Sincer nu stiu sa-ti raspund punctual cu o data anume . Ce stiu , este ca se va permite pescuitul din barca , insa nu stiu cand , nu stiu conditiile , etc.
Ce pot sa-ti spun sigur , este faptul ca pentru urmatoarele 4 saptamani nu se poate utiliza sau facilita accesul cu barca si peridoc . este nevoie de timp pentru a se zvanta si usca bine botonul turnat si care se va mai turna .

vioril

Salau
se poate pescui pe Mihailesti . 100 de om . mai multe detalii le obtineti de la pescaria de la intrarea din Mihailesti pe dreapta . fire intinse

vioril

Salau
nu este gata . abia ce s-a bagat in apa prima placa de beton , iar acum trebuie sa lasam sa mai scada cursul Argesului 15-20 cm ca sa se poata cofra in continuare si apoi sa vina cifele cu beton . dupa ce este gata si OK pentru a fi folosita am sa anunt .

vioril

Salau
Nu cunosc detalii și sincer nici nu ma interesează . Eu sunt bucuros și mulțumit ca am balta in spatele casei și pot pescui . Așa cum am scris și mai sus , cine dorește detalii , are de unde sa le afle . FIRE ÎNTINSE !!!

Nu cunosc detalii și sincer nici nu ma interesează . Eu sunt bucuros și mulțumit ca am balta in spatele casei și pot pescui . Așa cum am scris și mai sus , cine dorește detalii , are de unde sa le afle . FIRE ÎNTINSE !!!
Dvs. aveti un regim preferential de perscuit acolo? sau? tot timpul postati aici despre lacul asta.... am pus o intrebare pertinenta, e chiar asa greu de raspuns?

• Like
Reactions: adi

vioril

Salau
Mai , scuze daca deranjeaza pe cineva faptul ca postez , eu ma gandeam ca poate va sunt utile aceste postari , am sa ma opresc aici cu postarile pe acest subiect .
Nu am nici un regim special , platesc taxa ca toti pescarii ce pescuiesc pe Mihailesti . Sincer chiar nu am ce sa va spun , ce am stiut , am scris . Acum ca doriti dumneavoastra mai multe detalii , explicatii , etc, etc, etc , mergeti acolo la pescarie si va lamuriti .

Mai , scuze daca deranjeaza pe cineva faptul ca postez , eu ma gandeam ca poate va sunt utile aceste postari , am sa ma opresc aici cu postarile pe acest subiect .
Nu am nici un regim special , platesc taxa ca toti pescarii ce pescuiesc pe Mihailesti . Sincer chiar nu am ce sa va spun , ce am stiut , am scris . Acum ca doriti dumneavoastra mai multe detalii , explicatii , etc, etc, etc , mergeti acolo la pescarie si va lamuriti .
Nu asta am vrut sa spun. V am întrebat simplu, ce taxa plătiți și care sunt regulile de pescuit: pescuit cu reținere de peste sau nu; pescuit de noapte; cârlige debarbetate sau ancore pe voblere; jig de maxim 4/0 ; etc.

Îmi cer scuze daca v am deranjat.

Buna ziua. Inteleg ca s-a deschis pescuitul de pe mal? Pe malul drept inteleg? Respectiv de pe baraj malul stang? Nu e voie de pe baraj.. A fost cineva? Stiti ceva despre asta?

adi

Salau
A fost un cunoscut sambata trecuta, cu barca, pe langa rezultatul rasunator respectiv cei 2 bibani si un strap in 2 oameni, plase ca la balamuc atat in zona stiuta cat si in amonte de draga, intinse langa ei ziua-n amiaza mare.
In concluzie, sa tot mergi. Daca tot e gri situatia concesiunii, ce sa faca si academicienii care au pus stapanire pe lac...trag tare cu strecuratul.

Nu stiu nimic despre pescuitu de pe mal.

Wurger

Somn
Lacul in trecut a fost concesionat, dar acum baraca unde se percepea taxa este inchisa.Din ce am vb cu localnicii, se pare ca nu se mai ocupa nimeni de lac.

La ce lac te referi? La tot lacul Mihailesti sau doar la bucata aia din stanga?

Asterix

Oblete
Din cate am citit pe net, concesiunea a cuprins zona de pe raul Arges incepand de la un pod de cale ferata si pana la lac, inclusiv tot barajul
Punctul de taxare este unde este rampa, e singurul loc prin care se poate ajunge cu barca pe lacul Mihailesti . probabil s-au gandit ca pe acolo va trece toata lumea cu barca si asa vor putea incasa taxa mai usor

Sus