Barajul Mihailesti -Arges - 2018

vioril

Salau
Se pare ca incepand de sambata 30.06.2018 se va deschide pescuitul din barca pe Barajul de la Mihailesti (de Giurgiu) . Din ce am inteles , conditiile de pescuit sun la fel ca pe Valea Argovei - taxa 100 lei , pescuit doar sambata si duminica . Nu stiu inca exact pe unde se poate intra la apa (pentru ca pe Vale este loc amenajat pt acces cu peridoc la apa ) , nu stiu exact ce cantitate de peste poate fi retinuta ( pentru cei ce doresc sa mai si consume un peste proaspat ) , mai sunt cateva detalii de stability.

Fire intinse !!!

Wurger

Somn
Multumim pt stire.
Este permis si pescuitul de pe mal in spate, spre coada lacului ?
E o asociatie care il guverneaza sau un patron ?

vioril

Salau
Din ce stiu eu , se pescuia pe oala mare de la Draganescu de pe mal , dar nu cunosc detaliile, nu am pescuit niciodata de pe mal .
Despre asociatie sau administratie - nici aici nu cunosc detalii . To ce stiu clar si concret am comunicat mai sus .

Wurger

Somn
Da, mare taxa, da ce sa.i faci.
Pe de alta parte, dai 100 si daca nu ai sonar, pe lacul ala imens, sau nu stii locuri, te duci degeaba.
De.aia intrebam de coada lacului. Pe partea dinspre Cornetu mai aveai sanse la o stiuca acum vreo 7 ani.

vioril

Salau
salutare , am reusit sa ies sambata pe baraj : cam slaba activitatea ce-i drept , am reusit sa prind un somn la 2kg si cativa strapazani eliberati . Mai incerc

vioril

Salau
spinning din barca . se poate intra cu barca si peridoc pe la Posta . acolo sunt malurile mai accesibile si ok pentru a baga peridocul , vine nea Vali si te taxeaza . ieri spre ex cred ca au fost cam 6 barci pe lac , dar nu stiu ce s-a prins si ce au facut , doar am vazut ca aveau echipament oarecum de top nu gluma . In privinta regimului de pescuit , din ce cunosc eu - - - taxa 100 lei de barca , este permis sa opresti maxim 3 pesti ( aici nu stiu ce sa zic de marimi ) , intrare cu barca pe la Posta si iesire tot pe acolo pentru control . Tot barajul este supravegheat video - aviz amatorilor de ghidusi .
Asteptam impresii , pareri , mai multe informatii daca se poate .

Wurger

Somn
I-am vazut si eu sambata.
Adevarul e ca daca nu ai echipament de top nu prea ai ce cauta acolo. Lacul are o suprafata descurajant de mare.
In plus de la Posta pana la baraj unde i-am vazut eu sunt vreo 4km cel putin.
Da, e un inceput. Daca se gasesc clienti....

I-am vazut si eu sambata.
Adevarul e ca daca nu ai echipament de top nu prea ai ce cauta acolo. Lacul are o suprafata descurajant de mare.
In plus de la Posta pana la baraj unde i-am vazut eu sunt vreo 4km cel putin.
Da, e un inceput. Daca se gasesc clienti....
Eu tot nu mi dau seama pe unde se intra. Adica pe google maps vad ca Posta nu prea e pe malul lacului... sa inteleg ca dai barca la apa pe Arges apoi o iei in aval spre baraj? Nu ma injurati, dar nu stiu zona foarte bine, desi in aval de baraj am pescuit de cateva ori :))

Wurger

Somn
Probabil pe la Draganescu. Lumea zice la toata zona aia Posta ca.i mai simplu.
Acolo era un loc destul de cunoscut pentru marlite. Era un drum care intra in apa destul de mult.
Oricum e mai aproape doar cu juma de km.
Administratia am vazut ca are barcile chiar in curba dupa ce iesi de pe pod spre Alexandria, unde sunt si țarcurile de crestere.
Ca si in cazul altor balti profilul firmei cred ca este valorificarea pestelui din lacul administrat. Acu daca da voie si la pescuit, e treaba lor cum intra.
Daca tot da voie, eu m.as opri la insulele alea de stuf de la Draganescu, da nu stiu daca e tot a lor zona aia.

D

Deleted member 1113

Guest
Eu fără sonar sau ghid nu merg aici. Am văzut niște zone de te ia capul. Cădere din 9 în 14m.

Probabil pe la Draganescu. Lumea zice la toata zona aia Posta ca.i mai simplu.
Acolo era un loc destul de cunoscut pentru marlite. Era un drum care intra in apa destul de mult.
Oricum e mai aproape doar cu juma de km.
Administratia am vazut ca are barcile chiar in curba dupa ce iesi de pe pod spre Alexandria, unde sunt si țarcurile de crestere.
Ca si in cazul altor balti profilul firmei cred ca este valorificarea pestelui din lacul administrat. Acu daca da voie si la pescuit, e treaba lor cum intra.
Daca tot da voie, eu m.as opri la insulele alea de stuf de la Draganescu, da nu stiu daca e tot a lor zona aia.
zona concesionata este de la podul de cale ferata de la Gradinari, inspre baraj. In zona aia de acum 1 sau 2 ani se plateste inclusiv la stationar... stiu ca a mai fost ceva discutie pe un forum si Apele romane au raspuns ca zona e concesionata.

Wurger

Somn
Multumesc Shogun. O sa testez in primul weekend disponibil si vin cu precizari. E cam mare zona. Ma intreb cum o acopera.

Multumesc Shogun. O sa testez in primul weekend disponibil si vin cu precizari. E cam mare zona. Ma intreb cum o acopera.
probabil au cateva echipaje care patruleaza dinspre zonele de acces. Asta nu inseamna ca nu mai scapa pescari netaxati, dar probabil ii intereseaza mai mult sa nu se braconeze. Oricum ei produc pe mai multe planuri, pe langa navoade au custile alea de hranire intensiva. Au bagat si taxa acolo la coada lacului si acum taxa pentru pescuitul din barca. Oricum ar fi lacul este interesant, tocmai pentru ca are multe structuri si nu poate fi exploatat "foarte bine" cu plasele. Strict vorbind de taxa pot spune ca ar putea exista mai multa flexibilitate, 50 ron / zi in regim C&R exclusiv, ar fi un pret mult mai decent. Pot pastra si varianta de 100 lei pentru cei care doresc sa arunce ceva in tigaie. Desi cel mai simplu de monitorizat ar fi C&R ... asa cum e acum presupune sa numeri pestii fiecarui pescar.

Sus