Balta Radesti

• Autor subiect Deleted member 13
  • Dată creare
D

Deleted member 13

Guest
Situata la 5 km de Aiud ,la o distanta de cca 2 km deviat din drumul european care leaga Alba Iulia de Cluj ,balta a intrat in administratie privata de cca 3 ani .Este populata bine cu stiuca,biban ,ceva salau ,avati frumosi si vreo cativa somni. Vorbesc de rapitori . Pentru pescuitul la rapitori regimul este obligatoriu C&R .O balta de suflet inca de pe vremea cand era salbatica.Mentionez ca toti rapitorii sunt salbatici ,ramasi din vremea cand pe acolo trecea Muresul ,balta rezultata fiind de fapt un brat mort al Muresului. Cateva poze:
10714219_1547390912165393_6806497277694486863_o.jpg

10891774_742442029166959_5435266719250705937_n.jpg

11025870_773180169426478_5965458450835291013_o.jpg

Am prezentat aceasta balta nu pentru reclama ci pentru ca efectiv eu reusesc sa ma simt bine pe aceasta balta si nu vreau sa fiu egoist noroc

Ultima editare de un moderator:

Claudiu

Administrator
Membru personal
am trait tot timpul cu impresia ca e o balta mica. Dar din ce vad, pare mult mai mare decat ce imi imaginam. Faptul ca are rapitor salbatic, mare lucru!

D

Deleted member 13

Guest
Numai salbatic! Asta este balta din stanga cum cobori drumul din sat .Mai este una in dreapta ...Balta nu este chiar asa mare ,dar poza este reusita!zimbet

adiwolf

Moderator
Membru personal
Balta nu este mare, Claudiu, am fost acolo si am vazuto - mai exista balta de sus, din dreapta cum zice Zamfi care este plina de plante si care ar putea fi organizata pt pescuit stationar astfel eliberand balta principala de presiunea pescarilor si multumind si spinningarii
nu ai ce cauta pe aceasta balta cand sunt si pescari la stationar.
in rest, o locatie cu pesti rapitori cum mi-as dori sa avem si in Valcea, cu preturi de bun simt, o organizare decenta si multe stiuci :)

Claudiu

Administrator
Membru personal
Am sustinut ceva timp ca nu sunt adeptul baltilor astea private... dar isi au rostul lor totusi. Mai ales in contextul actual. Iar din ce vad la preturi... da sunt rezonabile. Deci poza facuta acolo este ,,reusita rau" zimbet

stoi

Oblete
Se pescuiește, bănuiesc, doar de pe mal.
Sau e mica și te bagi degeaba cu barca?

D

Deleted member 13

Guest
Este destul de ingusta. Oricum accesul cu barca este si interzis si nu este necesar datorita latimii baltii.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Se pescuiește, bănuiesc, doar de pe mal.
Sau e mica și te bagi degeaba cu barca?
se pescuieste DOAR de pe UN mal - celalt mal este inchis si interzis pescuitului
oricum poti arunca de pe un mal pe altul fara probleme

D

Deleted member 13

Guest
Zic ca este un avantaj ca un mal nu se pescuieste....

adiwolf

Moderator
Membru personal
pai nu am zis ca ar fi gresit!
doar am expus conditiile si atat.
la cat de lata este balta, atata mai lipsea sa se pescuiasca pe ambele maluri!

octavio79

Black Bass
Oricum preturile sunt de bun simt. Pe lacurile dinspre Bucuresti unde ma mai duceam si eu pai sunt mult mai scumpe si fara bonificatii (partide gratis). Intr-adevar pare cam mica balta si daca sunt multi care merg la stationar pai e cam dificil sa pescuiesti la rapitori.

gyrgy

Biban
Oricum preturile sunt de bun simt. Pe lacurile dinspre Bucuresti unde ma mai duceam si eu pai sunt mult mai scumpe si fara bonificatii (partide gratis). Intr-adevar pare cam mica balta si daca sunt multi care merg la stationar pai e cam dificil sa pescuiesti la rapitori.
Pe lacurile de pe langa Bucuresti s-a cam "gatat" cu rapitorul, Chiroiu 4 si Valea Argovei ne mai delecteaza cu ceva salai si bibani...

D

Deleted member 13

Guest
Apai daca voi va plangeti de salau ...va invit in Ardeal sa vedeti cum e pe lacurile noastre crybaby

D

Deleted member 13

Guest
Radestiul a devenit o balta pentru carasaricapzid Apa este tulbure, urata, iar cele aproape 1000 kg de caras de o vara populat recent au pus capac! Am fost azi si ...nu mai merg.Nu recomand.La iarna...

Claudiu

Administrator
Membru personal
Pacat... Dar si patronul trebuie sa traiasca. E bine ca ai pe timp de iarna unde sa dai

adiwolf

Moderator
Membru personal
raiul pescarilor de stationar dar in maxim 3 ani ajunge fix acolo de unde a plecat

Septimiu

Salau
Ceva noutati despre Radesti? A reusit frigul sa ii impiedice pescarii de stationar sa vina pe balta?

D

Deleted member 13

Guest
Pai...cam da.Desi duminica mai vin 2-3 ambitiosi :) Problema e alta : stiuca cred ca s-a plictisit si nu prea coopereaza! Ea este pe acolo , dar niciodata in ultimii 25 de ani nu a fost atat de mofturoasa! DACA asta este o provocare pentru tine atunci merita! Este o balta extrem de dificila acum! Deci...meserie. :)
Ps: sau poate dai de ziua aia in care toate visele devin realitate...

Sus