Alegere grea. Primul sonar.

tonyradu

Oblete
Buna ziua, sunt hotarat sa achizitionez un sonar dar nefiind in tema cu ele as dori sa ma indrumati catre unul dintre acestea.:
https://spinningshop.ro/collections/sonare/products/sonar-humminbird-helix-7-chirp-mega-si-gps-g3 sau
As vrea sa pescuiesc la crap, spining si la clonc exclusiv pe dunare.
Inca nu am pescuit din barca, asa ca sunt la inceput de drum.
Dupa ce am studiat parca as opta mai mult pentru lowrance.
Multumesc!

Claudiu

Administrator
Membru personal
Daca ar fi sa aleg, as merge cu ochii inchisi pe Humminbird, inafara de lipsa touch screen, este superior din punctul meu de vedere chiar si pe Dunare unde se zice ca nu se vede atat de bine. Eu am pescuit pe 15m cu el si vedeam salaii pe fund pe MegaSi. Are o imagine side mult mai buna pe ape mici si medii as zice eu 2-8m , down superior, la 2d unii zic ca Lowrace este mai bun, eu nu am observat diferente sesizabile dar nici nu folosesc f des 2d. Calitatea constructiei mi s-a parut superioara de asemenea. Un lucru e clar, e o chestie de preferinte si orice ai alege dintre cele 2 nu dai gres, daca te ajuta mult touch screen, mergi pe Elite 7ti2. Daca e buget, fa un efort si mergi pe Helix 8, are o sonda mai buna cu MegaSi+ ce se traduce in imaginea mai buna pe side, acoperire mai mare pe laterale si adancime.

tonyradu

Oblete
Nu cred ca m-ar ajuta mai mult touch screenul iar bugetul cam de unul din cele enumerate ar fi. Cred ca saptamana urmatoare voi face pasul de a-l cumpara.
Mai analizez cateva zile.

vioril

Salau
Dupa ani si ani in care am tot avut fel si fel de sonare , clar HUMMINBIRD .
Insa avand in vedere faptul ca sunteti totusi la inceput de drum , recomandarea mea ar merge spre Lowrance elite 7 ti ts , din urmatoarele considerente : este usor la parcurgere meniu si setari , gasesti info peste tot si relative usor de pus in practica ( este youtube-ul plin de tutoriale ) , consum de spatiu si current relative mic , are touch screen - te ajuta la punctarea locurilor si acces rapid la diferite functii din meniu . Pe Humminbird le vad totusi a se preta pentru pescari cu o experienta mai mare in manuirea si interpretarea sonarelor , are intradevar claritate a imaginii si functii mult mai bune si folositoare in anumite cazuri fata de Lowrance .

tonyradu

Oblete
Va multumesc pentru timpul acordat pentru a ma indruma si o sa aleg hummi. Setarile si lipsa touchului nu ma descurajaza daca este mai performant.

vioril

Salau
Va multumesc pentru timpul acordat pentru a ma indruma si o sa aleg hummi. Setarile si lipsa touchului nu ma descurajaza daca este mai performant.

CE-I drept este foarte bine ca vrei sa te inveti cu greul de la inceput , insa ai nevoie de multa rabdare si documentatie pe masura . Te inhami la un drum al naiba de greu ,dar si foarte frumos . SPOR !!!

ps - LA FEL AS FI PRECEDAT SI EU :):):)

tonyradu

Oblete
IMG_20200208_153628.jpg
prima iesire.
Putin complicat dar o sa ne obisnuim unul cu altul.

Wtu85

Biban
Buna ziua dragi pescari. In ultima vreme ma bate si pe mine gandul sa achizitionez un sonar. L-as utiliza exclusiv pentru pescuit la spinning. Deocamdata nu dispun de barca asa ca l-as folosi la Sacalaia unde administratia pune la dispozitia pescarilor barci. Pendulez intre Garmin Striker 9sv si Humminbird Helix 7, cel descris mai sus. Nu am neaparat un buget fix, insa nici nu as dori sa arunc cu banii, in conditiile in care nu am barca proprie si cel mai probabil l-as folosi de 10 ori pe an. Ceea ce nu am vazut nicaieri este un test comparativ intre cele doua ca sa vad cu ochii diferenta la SI . Pescuiesc preponderent la stiuca si salau (poate somn). Ce imi recomandati?

Wtu85

Biban
Am citit de mai multe ori articolul, a fost foarte util pentru a reduce variantele la cele doua mai sus. Helixul este mai scump cu aproximativ 1.000 de lei dar este mai mic.... grea alegere. Ar fi util de vazut diferenta intre un sonar budget si unul mid-range. Pe Garmin SV pare ca nu se vor vedea pestii f bine insa asta nu m-ar deranja, ma intereseaza sa scoata la iveala structurile sub apa.

Wtu85

Biban
Atunci mergi pe Garmin cu ecran de 9 inch, la 3050 lei este imbatabil
Ambele sunt pe stoc AICI sau AICI

Mulțumesc, Claudiu. În mod cert voi ține cont de ofertele tale care sunt foarte bune la nivel de țară. Încă nu m-am decis pe model, cercetez în continuare. Am două nelămuriri:
1. Pe frecvențe identice, 455/800 sonarul Garmin striker 9sv oferă aceași calitate ca și Helix 7 pe SI/SideVu?
2. Pe DI am ințeles că Garminul sondează la 77khz pe la 60 de grade iar pe maximul de 200 khz se reduce pe la 16-20 de grade. Helixul este mai bun din acest punct de vedere?
3. M-ar interesa inclusiv informații cu privire la crearea de hărți. Garminul nu are unitate de card SD dar are o memorie internă pentru înregistrarea a maximum 2 milioane de ”acres” (nu stiu cum se traduce în română, sunt arii oare? Dacă sunt arii, atunci vorbim de 200 de km pătrați) insă acest lucru inseamnă 8093 de kilometri pătrați, ceea ce este extrem de mult. Detaliile salvate se referă la adâncimea apei. În plus, poți salva diferite locuri ”fierbinți” cu ajutorul GPS-ului și să te întorci la ele mai târziu. La Helix, e mai complicat. Memoria internă permite înregistrări de maximum 8 ore, dar are unitate card SD. Oferă opțiuni mai multe Helix-ul decât Garminul la acest aspect al hărților?

Claudiu

Administrator
Membru personal
Salutare, in primul rand imi lasi senzatia ca nu stii ce iti doresti de la sonar, orice sonar vei alege nu le va avea pe toate, indiferent ca e entry level sau high end. Mai exact pentru ce vrei sa il folosesti specific ca sa poti alege in cunostiinta de cauza punctele forte ale unui model sau altul? Cum pescuiesti predominant? Pana ai un raspuns iti spun parerea mea:
1. Helix 7 este net superior pe Side Image fata de Garmin Striker 9 pe side image cu o imagine consistent rafinata si detaliata fata de Striker 9. Doar ia in calcul frecventa Mega ce iti va reda cu o acuratete mai mare ce se intampla sub apa pe laterale. Pentru pestii lipiti de substrat, cum majoritatea pescarilor de salau cauta, sau structura substratului,Helix 7 se va descurca mai bine si asta am experimentat personal, pentru ca in procent aproape covarsitor folosesc doar sideul.
2. Probabil te referi la 2d, insa Mega DI la humminbird ca si in cazul SI are o frecventa mult mai mare ceea ce conduce automat la o detaliere mai buna a structurii. Din punctul meu de veder DI este folosit pentru structuri si mai putin pentru pesti, poate doar cei suspendati in coloana.
3. Aici m-ai prins, nu prea fac baltimetrice ca nu am rabdare insa in teorie aici Striker 9 are un plus, in sensul ca inregistreaza la nivel teoretic 1500 ore, stocate pe memoria interna. Eu unul ma indoiesc de cifrele astea dar... Pe de alta parte Helix 7 are doar 8 ore dupa care va rescrie, pentru a putea inregistra nelimitat va trebui sa folosesti Zero Line card si nu e tocmai ieftin. Locurile fierbinti se salveaza cam cu majoritatea sonarelor si apoi te poti intoarce, nu inteleg de ce zici ca la Helix e mai complicat? Din ce punct de vedere? Mie unul mi-a parut foarte facil.
Una peste alta daca bugetul permite as alege personal Helix 7 fara nici o strangere de inima, dar asta doar pentru ca eu sunt utilizator de SideImage iar cu baltimetricele nu ma omor prea mult desi recunosc importanta lor si mi-am propus sa am rabdare sa fac si asta.
Apropo, uite o imagine reusita de DI (nu a mea) si o explicatie a frecventelor:
MEGA-SI-coverage-pattern.png

FB_IMG_1595001214613.jpg

Wtu85

Biban
Mersi pentru răspuns și informații. Sonarul l-as folosi pentru spinning preponderent. Ca urmare, side image mă interesează in principal. Așa cum ai menționat, nu există sonar ideal pentru toate, mai ales la bani relativ puțini :)). In legatura cu intrebarile formulate de mine mai sus, vroiam sa stiu daca la setari identice exista diferente de calitate. Desigur nu vorbesc de Mega pentru ca Striker nu are asa ceva. Daca exista diferente, trag concluzia ca sonda e mai buna la una dintre ele.

Ah, era sa uit: la Helix 7 exista o versiune G3N (de la network). La ce ajuta?

Claudiu

Administrator
Membru personal
Atat sonda dar si calitatea ecranului fac diferenta. Intradevar un ecran mai mare inseamna o calitate mai mare dar totusi o suma de 3000 lei care sa inglobeze 2d, di, side, gps si ecran de 9, si mapare baltimetrica trebuie sa aiba o chichita, si aceea este ca sonda Garmin pentru striker este inferioara pe acelasi setari fata de Helix 7 dar nu cu mult.
G3N, acel N din coada vine de la Network si arata ca unitatile cu aceasta terminatie se pot conecta cu motoarele Minn Kota Ipilot doar cu LINK

Sus