Accesul cu barci pe lacuri de acumulare

Salut!

Sunt afișele astea pe mai multe locații…
Îi rog pe cei care sunt mai în temă decât mine să mă lămurească puțin… mai avem acces, nu mai avem? Dacă da, cu ce argumente?
Mulțumesc anticipat!
Cu respect!
Radu

IMG_4793.jpeg

O fi la Poiană Mărului ?Daca da,e un abuz Hidroelectrica,am prieteni care merg cu barca fără probleme,singura problema (de conștiință)ar fi utilizarea motoarelor termice (interzisa prin lege).

La coada lacului era un loc obișnuit de campare chiar stăteau cu corturi rulote tot sezonul cald,la un mom dat au avut loc niște scandaluri,altercații cu plângeri si a intervenit poliția…presupun ca s au luat și de cei de la Hidroelectrica și atunci aceștia au rezolvat problema astfel,acolo e o neclaritate,romsilva spune ca lacul e al lor și Hidroelectrica la fel.

Eram ferm convins ca nu e voie cu motoare termice pe lacuri de munte dar sincer nu am verificat legislația niciodată în privința asta.Daca nu e nici unde in lege înseamnă ca sunt în eroare…Am bănuit ca n ar fi voie deoarece multe lacuri constituiau sursa de apă a localităților din aval

Asta e Hidroelectrica Hateg. S-a înecat acum cativa ani o fata intr-un lac de ses de pe cursul rualui strei si de atunci au interzis complet accesul la scladat sau cu ambarcatiuni.

shogunu65

Stiuca
Eram ferm convins ca nu e voie cu motoare termice pe lacuri de munte dar sincer nu am verificat legislația niciodată în privința asta.Daca nu e nici unde in lege înseamnă ca sunt în eroare…Am bănuit ca n ar fi voie deoarece multe lacuri constituiau sursa de apă a localităților din aval
Cred ca daca exista legislatie... mi o mentionau mie in raspunsul asta. De precizat ca am mai facut cateva reveniri... dar nu mi au mai raspuns.

Atașamente

• SIRIU 2.JPG
    SIRIU 2.JPG
    105,9 KB · Vizualizări: 97
  • SIRIU 1.JPG
    SIRIU 1.JPG
    77,9 KB · Vizualizări: 87
Sus