Accesorii de pescuit

S

Silviu

Guest
Ce accesorii folositi pe malul apei si cum le aveti montate? Ma refer foarfeca, pensa, ascutitor de jiguri daca e cazul, huse pentru maruntisuri, magneti... Vreau sa ma “accesorizez” si caut mai multe pareri si firme

Wurger

Somn
Sunt inebunit dupa accesorii multifunctionale si la indemana. Totusi, de multe ori renunt sa le mai pun pe mine, pentru ca orice accesoriu, oricat de util, constituie un punct in plus cu care sa ma agat in tufe, sa.mi intre.n cur cand cad pe undeva sau sa.mi ciupeasca vreun blanc sau sa.mi sparga o pastila ceramica....etc.
Asa ca, am prins la curea cu clips si cablu elastic un cleste care strange, taie, deschide inele si scoate ancora din gurile mai osoase. Clestele e in general in buzunarul de pe pulpa. Evantual un briceag in partea cealalata. Amandoua (clipsul si teaca) sunt puse pe lateral deasupra bazinului (crestele iliace) ca sa fie pe moale daca iau contact cu solul.
La maluri inalte sau alunecoase la mal (lut-Dunare) mai iau un minciog pliant pe care cand ma mut il agat in spate la brau.
In buzunarul de pe bareta sling-bag.ului am ruleta de la AlexH, 3 petarde, lanterna mica, fluier, agrafe, ascutitor, rola mica de FC, strune. Nu am avut niciodata nevoie de altceva decat de agrafe si lanterna.
Clestele, cel mai folosit accesoriu este schimbat cam la 2 ani si am grija sa fie bun la ce imi trebuie. Habar n.am ce firma e.

S

Silviu

Guest
Eu numai ce am primit un cleste de pe amazon micut, in jur de 25 de lei, care taie foarte bine, are foarfece tip fierastrau si pisc ascutit.
C0F2B2D6-76B9-4959-ADD4-EF69D8D0B953.jpeg

Urmeaza un nou minciog. Imi place mult ala de la gunki ca se strange la 31 de cm si are curea de pus in spate dar e foarte scump, undeva la 300 de lei doar coada. Mi-am comandat si geanta de picior de la rapala dupa ce am vazut-o la cineva cat e de incapatoare

Asa ca, am prins la curea cu clips si cablu elastic un cleste care strange, taie, deschide inele si scoate ancora din gurile mai osoase.
Am și eu o jucărie care corespunde descrierii tale,sunt foarte mulțumit de el,fiind din aluminiu este foarte ușor, este ergonomic și deosebit de rezistent.
Accesoriile de la Rapala sunt foarte bune,îmi place și Berkley ca si alternativă, prețul fiind puțin mai mic
Ca și multifuncționale nu recomand marca Leatherman, foarte mulți bani pentru ceea ce oferă, am cumpărat în urmă cu vreo 5 ani unul cu 100 €,l-am folosit de maxim 10 ori și deja i-am rupt o piesă importantă .Asta-i cleștele din aluminiu
20190805_222737.jpg

Iar pentru taiatul multifilamentului am descoperit cu ajutorul copiilor cea mai bună foarfecă pentru textil pe care am pus mâna vreodată, laser!Si îi și mai ieftină decât una ,,profesională "
Bineînțeles modelul fabricat în Finlanda, nu în China,nu că aș avea ceva cu chinezii(am :))dar alea nu-s bune
20190804_115717.jpg

S

Silviu

Guest
Pe mine nu ma atrag clestii de genul care sa aiba locas de bride pt ca am un patent sanatos de la profi blinker si strunele le fac acasa.

anem

Stiuca
după ce m-am umplut si eu de ceva minuni am constatat ca cel mai OK este sa ai cât mai putine accessorii după tine ... așa ca, după mine mai vin:

- un clește pentru inele despicate ce are rolul de patent și taie cam orice fir
- o lanterna frontala pentru pescuitul pe noapte după somn
- un grip micuț agățat de pantaloni
- o mănușa de scos somnii din apa
- aparatul foto și mobilul

In rest ... năluci, lansete, mulinete și ceva fir și agrafe de înaintas ...

Cu cat sunt mai putine chestii cu atât te poți axa mai mult pe pescuit.

M

Mal

Guest
Asta e un topic mult prea complex pentru un raspuns 100%corect.

In cazul meu am valsat si prin recomandarile lui anem si Calin, insa mi-a dat cu virgula pentru stilul meu de pescuit.
Asa ca la mine varianta scurta e portabilitatea:
-un rucsacel relativ mic de alpinism de 22l ale carui prinderi exterioare de casca, schiuri, pioleti le folosesc pentru minciogul telescopic si pentru maceta daca o iau(rar);
-pe exterior am atasate cele 2 deodorante, o borseta mica ce contine telefonul si carabiniera;
-in interior geaca de ploaie, un tricou uv, cutit multifunctional, frontala cu functie SOS, toata trusa mea de voblere/rotative si vreo 10 gume agonisita in 10 ani ce ocupa cam 3 sferturi din rucsac+carlige agrafe/jdemii de nimicuri pescaresti, degorjor cleste de inele;
-Imi mai incape sa bag o trusa medicala daca as vrea si o mulineta de schimb;

Toate prinse bine, cu mare atentie la chestiile de pe rucsac intrucat in caz de cadere pot fi arme letale.

Total vreo 6 kg si coafura imi rezista. Pentru zilele de pistruiati nu mi iau acest rucsacel am unul de 5 l care incape intr-un buzunar si merg rapid cu ala. Asta micul doarme in ala "mare" de 22l.

Rucsac mic(15-20L ) + borseta . Cateodata o geanta mica de umar; 4-5 kg total. Pot comuta lucruri intre ele, incat sa configurez repede schema care se preteaza situatiei (uhau...cum suna zimbettt)
Nu agat nimic de mine care sa atarne si sa se balangane, pentru ca nu se asorteaza cu locurile unde merg.
- 2-3 clesti, cascator, clestisor pt taiat fire, unghiera zdravana, cuter, briceag, frontala+baterii de rezerva si o alta sursa de lumina
- cateva plicuri cu agrafe si cateva role de fluorocarbon, mulineta rezerva(cateodata)
- vreo doua feluri de manusi, chinezarii, pentru diferite situatii, pelerina(cateodata)
- material care-l pot intainde peste maracini si alte suprafete pretentioase, ude sau murdare, pe care sa asez bagajul si sa scot toate accesoriile la indemana, daca stau mai mult intr-un loc
Am o mica geanta(ca cele de merinde, din armata) pe care o iau doar când cred ca am nevoie, si am pus acolo:
- sfoara de diferite tipuri, elastic, vreo 2 benzi care se lipesc pe diferite suprafete, cutit care taie cam orice de prin padure
-un soi de cornier cu vreo 2 craci, legat cu sfoara groasa, daca e nevoie sa ma catar pe undeva ori sa ma trag afara din apa/noroi; poate fi folosit si pentru scos ceva din apa (craca, de ex.) care e mai departe de mine.
-un pic de dezinfectant+pansamente

S

Silviu

Guest
Am terminat si eu accesorizarea pentru partidele mele de pescuit. O coada de minciog extensibila de pe aliexpress, care se extinde la 5,2 metri (pentru situatii de pe poduri, maluri inalte pe Tamisa), rapala urban hip bag, o pensa prinsa de geanta si o forfecuta in husa cu coarda extensibila
445C4C96-5B48-4B01-93E6-27382FCB15B5.jpeg

S

Silviu

Guest
Silviu, poti sa.mi dai un link pentru coada aia de minciog ?
Asta e. Ei mentioneaza ca are o diferenta intre 1-3 cm fata de valoarea reala. Nu l-am masurat pe al meu, dar la cateva reviewuri am citit ca e diferenta destul de mare. Sub 5 m nu are oricum. Si al doilea defect este ca nu e facut pt capurile de minciog standard si trebuie facuta o modificare precum in poza urmatoare
CB200C27-70DD-458C-9FD2-0CD7E89C0FCE.jpeg

De fapt asta a fost linkul original

S

Silviu

Guest
Usor usor se strica treaba cu spinningul si in uk. Eu m-am reprofilat un pic. Deja sunt pe drum bete de pluta si feeder. Aia e

Sus